News & Events
News & Events
UNCP Home News & Events UNCP announces spring 2014 graduate
  • FONT SIZE
  • A
  • A

UNCP announces spring 2014 graduate

July 14, 2014

The University of North Carolina Pembroke awarded the following Bachelor’s and Master’s Degrees on May 9-10, 2014:

Bachelor’s Degrees

Bachelor of Arts

Alamance

Mebane:  Cartnail, Rebecca, Criminal Justice

Alexander

Taylorsville:  Teague, Amanda Danielle, Criminal Justice

Ashe

Crumpler:  Bishop, Michael Weldon, Criminal Justice

Beaufort

Washington:  Swales, Jordin Starre, Sociology

Bladen

Bladenboro:  Howell, Leona Ruth, History; McDowell, Jerry L., Criminal Justice

Clarkton:  Campbell, Larissa Ann, Sociology

Elizabethtown:  Priest, Katherine Elizabeth, English

Tar Heel:  Fontes, Elizabeth Jean, Criminal Justice

White Oak:  Cox, Amber Lee, English Education; Cristobal, Edgar A., Sociology

Buncombe

Fairview:  Mullinax, Cynthia Keller, Sociology

Cabarrus

Kannapolis:  Kincaid, Aaron Steve, Criminal Justice

Chatham

Siler City:  Alexander, Christopher J., Criminal Justice

Columbus

Chadbourn:  Wilson, Tyhessa Shawan, Sociology

Evergreen:  McDuffie, Andre' Dwight, Art

Lake Waccamaw:  Dorman, Brittany Renee, Criminal Justice

Riegelwood:  Freeman, Kyesha Latrell, Criminal Justice

Tabor City:  Lovett, Matthew Wayne, Political Science

Cumberland

Cumberland:  Moore, Vickey Lynn, Sociology                    

Fayetteville:  Cosgrove, Samantha J., English; Duerson, Jalisa Siera, Political Science; Ellis, Daryl Deshawn, Political Science; Froneberger, Thomas Mellon, Criminal Justice; Gustafson, Amanda Lillian, Art; Harney, Jenee Nicole, Sociology; Jackson, George M., English: Theatre Arts; Jackson, Kelly Michelle, English Education; Lynds, Cecilia Ann, Political Science; Rodriguez, Jorge Luis, History; Smith, Jessica Anne, Sociology; Spurling, Tiffany Rose, Criminal Justice; Warga, Claudia Heather, English Education

Hope Mills:  Barnhill, Jonathon Douglas, History; Blalock, Joshua Shane, Criminal Justice; Crockwell, Alanna Rebecca, Criminal Justice; Finlayson, Caitlin Leigh, History; Johnson, Deborah Rochelle-Elice, Criminal Justice; Keeny, Jordan A., Criminal Justice

Wade:  Norton, Sadarah Alexandra, Sociology

Duplin

Kenansville:  Bullard, Bernadine, Sociology

Forsyth

Winston Salem:  Parker, Marquis Antwan, Criminal Justice; Wood, Zachery Aaron, Music

Gaston

Gastonia:  Alexander, Jarkeevus Trashon, Criminal Justice; Ellis, Courtney De'Shawia, Criminal Justice

Guilford

Greensboro:  Moore, Temeka Devon, Sociology

Harnett

Bunnlevel:  Ferguson, Kenneth Adrian, English: Theatre Arts

Cameron:  McCord, Laporsha S., Sociology; Miranda, Carlos A., Criminal Justice

Erwin:  Monk, Shanetta Ja'mere, Art

Hoke

Raeford:  Blackmon, Ashley Dale, Criminal Justice; Campbell, Kizzy L., Criminal Justice; Goca, Ronald J., Criminal Justice; Hasty-Morrisey, Sherronda Latrice, Sociology; Lerma, Kristina M., Criminal Justice; Lugo, Lorendy Alicia, Criminal Justice; Minton, Kelly Camille, History; Turton Holman, Tyler, Criminal Justice; Wechsler, Randi Nicole, Political Science; Williams, Shayla Monique, Spanish

Johnston

Smithfield:  Capps, Summer Michelle, Criminal Justice

Mecklenburg

Charlotte:  Amponsah, Esther Agyeiwaah, Criminal Justice; Collins, Basia R., Philosophy &

Religion; Cousart, Jennifer Michelle, Spanish; Jenkins, Robert L., Criminal Justice; Spinner, Liana

Moore

Carthage:  Bassett, Vanessa Deidra, Criminal Justice; Maness, Brittany Paige, Sociology

Southern Pines:  Hardin, Holly E., Sociology

Nash

Rocky Mount:  Cooper, Alexis Kara, Criminal Justice

New Hanover

Wilmington:  Simmons, Julie, Criminal Justice

Onslow

Holly Ridge:  Odum, Tara Caitlin, Criminal Justice

Jacksonville:  Chadwick, William Arthur, Art Education

Orange

Chapel Hill:  Guzman, Edgar, Political Science

Pitt

Grimesland:  West, Donte Anthony, Criminal Justice

Richmond

Ellerbe:  Powell, Christena M., Sociology

Hamlet:  Carpenter, Matthew Howell, Sociology; Martin, Porcha Angelica, Sociology; McNeil, Terrina Dennard, Sociology; Pearson, Thad Louis, History; Smith, Michael Brandon, Criminal

Marston:  Ludlum, Melanie Amanda, Sociology

Rockingham:  Estridge, Darlene S., Sociology; McCormick, Alan Scott, History

Robeson

Fairmont:  Britt, Garrick Calvin, Criminal Justice; Newkirk, Victoria Rose, Social Studies Education; Trejos, Julita Carmen, Spanish

Lumberton:  Abumohsen, Abir Bashir, Art Education; Colvin, Claudette Regenial, Political Science; DeGrood, Paulette Walker, English Education; Jones, Eliza, Philosophy & Religion; Levinson, Brittany Sierra, Sociology; Locklear, Lydia Kirtrice, American Indian Studies; Lowery, Aaron Blake, Sociology; Strickland, LeAnn Rose, American Indian Studies; Ward, Jeremy Patrick, Criminal Justice; West, Stephanie J., History; Wood, Susan R., English; Worley, Lorraine Jacobs, Sociology

Maxton:  Brayboy, Michelle Hunt, Sociology; Jacobs, Jarred Dell, Criminal Justice; Jones, Jennifer Nicole, Sociology; McLean, Faith Lynn, Spanish

Parkton:  Chason, Kristen Faye, Sociology

Pembroke:  Alexander, Phillip Bradshaw, Criminal Justice; Benson, India Norchelle, Sociology; Blevins, James Michael, Criminal Justice; Brantley, Ellen Darnell, American Indian Studies; Bright, Brittani Nicole, Criminal Justice; Cruz, Ninouschka Maria, Criminal Justice; Feldthouse, Joshua R., Criminal Justice; Flanagan, Kyle J., Social Studies Education; Frey, Chelsey Nicole, Criminal Justice; Giddens, Christopher Michael, Criminal Justice; Goggins, Leasia Mona, Criminal Justice; Harris, Andrea Lashan, Criminal Justice; Holt, Carey Clint, Criminal Justice; Jolly, Nyerra J., Criminal Justice; Jones, Michael Andrew, Criminal Justice; Klemann, Natalie Desneiges, Criminal Justice; Lynch, Marcus Eugene, Criminal Justice; Maynard, Gabrielle M., Criminal Justice; Millington, Sasha Demia, Sociology; Morgan, Samantha Desiree, Social Studies Education; Oxendine, Luke Cameron, Criminal Justice; Potter, Brittany Danielle, Political Science; Seedig, Kayla Rene, Art; Sykes, Stefanie N., Art; Tamburrino, Justin Alexander, History; Taylor, Gabrielle Esha, Criminal Justice; West, Ben Kenneth, Criminal Justice

Red Springs:  Jacobs, Rose Anita, American Indian Studies; Quinones, Valery, Criminal Justice

Rowland:  Branch, Russell Spencer, Criminal Justice; Fletcher, Katia Rane, English; Locklear, James Prentice, Criminal Justice; Locklear, Roseanne, Sociology

St. Pauls:  Lowery, Christopher Alexander, Criminal Justice; McMillan, Megan Noelle, Art

Shannon:  Oxendine, Sean Gabriel, Music

Sampson

Ivanhoe:  Corbett, Decledra Nacole, Political Science

Scotland

Laurinburg:  Lane, Joshua Ryan, American Indian Studies; McCain, Patricia Howell, English; McCrimmon, Jamacia Arice, Criminal Justice; Scarboro, Shaunte Joanne, Criminal Justice; Terry, Samone Kontrella, Criminal Justice

Wake

Cary:  Jensen, Eric Timothy, English: Theatre Arts; Thayer, Reilley Erin, Art Education

Raleigh:  Herndon, Diandra Artrelle, Political Science; McNair, Dereka Janee, Criminal Justice

Wake Forest:  Hooker, Brittini Shaneese, Sociology

Wayne

Goldsboro:  Lewis, Travontae Dareous Terron, Criminal Justice

Wilson

Lucama:  Farris, Jalise Zhane'T, Criminal Justice

Out of State

Brawley, Shomaneet L., Sociology; Gibson, Alexandria Nichole, History; Herrington, Israel Jahlil, Criminal Justice; Kern, Stephanie Rebecca, Sociology; Rees, Traci Lynn, Sociology

Bachelor of Interdisciplinary Studies

Cumberland

Fayetteville:  Smith, Nancia Barrett, Public & Non-Profit Administration

New Hanover

Castle Hayne:  Kennedy, Warren Frederick, Criminal Justice

Pender

Hampstead:  Pacheco, Lorie J., Public & Non-Profit Administration

Richmond

Rockingham:  Hutchinson, Kelly Michelle, Public & Non-Profit Administration              

Bachelor of Music

Cumberland

Fayetteville:  Pedrojew, Eric Sean, Music Education

Robeson

Pembroke:  Goins, Tajari Sherod, Music Education               

Bachelor of Science

Alamance

Mebane:  Foust, Jenny Lynn, Exercise and Sport Science; Lewis, Destinee Erin, Psychology

Anson

Wadesboro:  Rember, Daryl Keith, Geo-Environmental Studies

Bladen

Bladenboro:  Gallup, Michael Scott, Information Technology; Hester, Jared Stephen, Mass Communication

Brunswick

Shallotte:  Daniels, Lamar Jerronne, Biology

Buncombe

Asheville:  Broom, Blair Thomas, Business Administration

Cabarrus

Concord:  Antwi, Eugene B., Exercise and Sport Science

Kannapolis:  Efird, Jonathan Daniel, Health and Physical Education, K-12; Hines, Delancia C., Psychology

Caldwell

Lenoir:  Embler, Matthew David, Accounting

Catawba

Conover:  Howell, Allen Dereck, Biotechnology

Chatham

New Hill:  Cole, Ashley Elizabeth, Mass Communication                       

Cleveland

Shelby:  London, Kyasia Shawnta, Mass Communication

Columbus

Chadbourn:  Britt, Matthew David, Business Administration

Fair Bluff:  Hamilton, Amy Elizabeth, Exercise and Sport Science

Hallsboro:  Rouse, Carlton Josiah, Exercise and Sport Science

Lake Waccamaw:  Andrews, Montana Gurnell, Chemistry

Riegelwood:  Applewhite, Rebecca Jill, Chemistry

Tabor City:  Grate, Rashawn Lamont, Exercise and Sport Science; Maness, Jeffery Brian, Environmental Science

Whiteville:  Benton, Stephanie Lynn, Birth-Kindergarten; Mitchell, Nivea T., Elementary Education; Price, Brandon R., Exercise and Sport Science; Thompson, Roy Wayne, Business Administration; Thompson, Samantha Mercer, Business Administration

Cumberland

Fayetteville:  Anderson, Lori Lynn, Business Administration; Campbell, Matthew James, Mass Communication; Carr, Candice Elizabeth, Mass Communication; Cotto, Jonathan David, Biology; Cromartie, Anthony Nelson, Business Administration; Cureton, Devan Larece, Business Administration; Cuza, Joel Alexander, Chemistry; Doughty, Ashlee Renee, Business Administration; Godbey, Daniel Caleb, Athletic Training; Goetsch, Heather Ann, Elementary Education; Graham, Kate Harris, Birth-Kindergarten; Holmes, Daniel J., Mass Communication; Johnson, James Henry, Business Administration; Langley, Chanel Ariel, Mass Communication; Likely, Jessica Marie, Exercise and Sport Science; Locklear, Michele Dawn, Exercise and Sport Science; Martin, Carmella Y., Mass Communication; McAllister, Kamishia Santiana, Biology; Nanik, Erin Truman, Exercise and Sport Science; Pshock, David Anthony, Chemistry; Radcliffe, Kathleen L., Special Education; Sanchez-Matthews, Kristina Amaris, Biology; Schroeder, Samantha Kristine, Middle Grades Education; Slade, Tisha M., Biology; Thompson, Ciera Virginia, Psychology; Ward, Stephanie L., Biology; Williams, Te'Mere L., Exercise and Sport Science; Wright, Kelsey Nigel, Mass Communication

Hope Mills:  Blanchard, Carrie Ann, Birth-Kindergarten; Daniel, Brittany Marie, Exercise and Sport Science; Fortner, Patience Nacole, Psychology; Pearson, Tiffany Renae, Biology; Sem, Annette B., Business Administration; Smith, Janet Lee, Business Administration; Woodard, Jessica Leigh, Biology

Spring Lake:  Matthewson, Monica H., Birth-Kindergarten; Sekela, Ashley Robin, Business Administration

Stedman:  Abrilz, Tinaisa C., Elementary Education; Minson, Montana Lace, Elementary Education

Davidson

Lexington:  Irons, Shane Andrew, Athletic Training

Thomasville:  Smink, Jordan Ashley, Biology

Duplin

Beulaville:  Barr, Brittany M., Middle Grades Education                       

Rose Hill:  Carr, Alesia R., Psychology

Wallace:  Haugabook, Quayshawn Marquest, Exercise and Sport Science

Durham

Durham:  Barnes, Bessie Nicole, Exercise and Sport Science; Bokar, Michael T., Exercise and Sport Science; Million, Kathryn Shea, Mass Communication; Satterfield, Jazmyne Nicole, Psychology

Forsyth

Winston Salem:  Barnes, Tyrus Shandrelle, Exercise and Sport Science; Johnson, Comfort Slamie, Mass Communication

Franklin

Bunn:  Dunn, Dominic Rashawn, Athletic Training

Gaston

Stanley:  Perry, Curtis Lavonne, Athletic Training

Granville

Creedmoor:  Corona, Armando Loyola, Chemistry

Oxford:  Bennett, Joy Marie, Psychology

Guilford

Greensboro:  Stone, Ricky Renee, Exercise and Sport Science

High Point:  Southern, Quashon La'Nosha, Elementary Education; Todd, De Anne Elisabeth, Business Administration

Summerfield:  Johnson, Brian Patrick, Biology

Harnett

Cameron:  Gordon, Leslie Mcneill, Birth-Kindergarten

Henderson

Flat Rock:  Alderman, Leah Grace, Business Administration

Hoke

Raeford:  Burton, Angela Lynn, Accounting; Cazares, Blanca Liliana, Accounting; Durham, Shaquelle D., Exercise and Sport Science; Frey, Savannah Marie, Biology; Gilfranco, Yesenia Emilie, Information Technology; Nance, David B., Exercise and Sport Science; Rowlett, Jasmine Shatia, Biology; Schweitzer, Anna Joy, Psychology; Wardell, Lynn Robert, Applied Physics; Whitley, Lewis Adam, Information Technology; Woodley, Courtney Laschelle, Biology; Ziongas, Madalyn Paige,

Iredell

Mooresville:  Conboy, Christian B., Exercise and Sport Science; Conboy, Shawn Patrick, Exercise and Sport Science

Johnston

Clayton:  Bundy, Elizabeth Mary, Mass Communication; Hill, Joshua Dwight, Information

Lee

Sanford:  McGilveary, Maurica Roshelle, Elementary Education; Prichard, Jennifer Marie, Psychology

Mecklenburg

Charlotte:  Banks, Cecelia P., Exercise and Sport Science; Farry, Jordan Leigh, Biology; Gober, Mia Dionne, Athletic Training; McMahon, Patrick Thomas, Mass Communication; Mullmann, Michael Joseph, Business Administration; Spano, Aaron Joseph, Exercise and Sport Science; Winters, Justin Alexander, Psychology; Witherspoon, Keith D'Shaun, Mass Communication

Montgomery

Biscoe:  Hayes, Pamela Sue, Business Administration; Pritchard, Jayme M., Business Administration

Candor:  McCallum, Nathan Stephen, Elementary Education

Moore

Aberdeen:  Redman, David Joseph, Exercise and Sport Science

Pinehurst:  Reynolds, Cameron Ann, Mass Communication

Southern Pines:  Lim, Maria Victoria, Chemistry

West End:  Devoss, Shannon Dawn, Business Administration

Nash

Nashville:  Jancso, Christine Laura, Birth-Kindergarten

Rocky Mount:  Cooper, Chelsie M., Biology

New Hanover

Wilmington:  Van Schaick, Brandon Lee, Psychology

Northampton

Seaboard:  Smiley, Alissa E., Mass Communication

Onslow

Hubert:  Morton, Dylan Chase, Exercise and Sport Science

Jacksonville:  Hudson, Christopher Raymond, Computer Science

Midway Park:  Soetaert, Alana Ann, Elementary Education; White, Tamari Jovon, Exercise and Sport Science

Orange

Chapel Hill:  Kelly, Kaitlyn Alexis, Mass Communication

Pasquotank

Elizabeth City:  Jones, Skyler Jade, Mass Communication; Joyner, Jameel Hakim Alexis, Biology                     

Pender

Hampstead:  Florio, Desiree Jacqueline, Business Administration; Florio, Thomas M., Business Administration

Pitt

Fountain:  Webb, Mary Kaitlyn, Chemistry

Randolph

Asheboro:  Lassiter, Kenny J., Athletic Training; Oxendine, Corey Daniel, Psychology

Staley:  Young, Tiffany Michelle, Exercise and Sport Science

Trinity:  Haislip, Michael Christopher, Business Administration

Richmond

Ellerbe:  Brown, Rachel Lynn, Exercise and Sport Science

Hamlet:  Popple, Elizabeth Marsh, Special Education; Sanford, Anna Lea, Environmental Science; Waters, Kaylin Ruth, Elementary Education

Rockingham:  Flowers, Shaniqua Shiyan, Exercise and Sport Science; Gilbert, Christina Smith, Business Administration; Goodwin, Robert Bruce, Biology; Wheeler, Andrew Marvin, Biology

Robeson

Fairmont:  Hodge, Dayten Christopher, Biology; Ogron, Ziya ChunShi, Mathematics Education; Smith, Nieshia M., Psychology; Thompson, Demetrius Jamel, Information Technology; Windom, Ricky R., Computer Science

Lumber Bridge:  Harding, Magen Ann, Biology

Lumberton:  Abdelaziz, Ahmed Aziz, Mass Communication; Baker, Lindora Shirley, Mathematics Education; Campbell, Taylor Danielle, Exercise and Sport Science; Chavis, Brandon Kendrick, Business Administration; Chavis, Jessica Marie, Biology; Coleman, Sone Roscena, Birth-Kindergarten; Emanuel, Kyle M., Health and Physical Education, K-12; Estigoy, Edgardo, Exercise and Sport Science; Evans, Susan Davis, Business Administration; Ivey, Timisha Chloe, Exercise and Sport Science; Jackson, Terran Parnell, Exercise and Sport Science; Johnson, Robin Lynn, Special Education; Jones, Jessica Marie, Accounting; Locklear, Tara Danail, Biology; Lowry, Wanda Locklear, Business Administration; Morgan, William Darrell, Exercise and Sport Science; Musselwhite, Michael Wesley, Athletic Training; Musselwhite, Molly Catherine, Biology; Oxendine, Brandon Dwight, Chemistry; Oxendine, Telisha Lynn, Chemistry; Patel, Ravi Bharat, Accounting; Porter, William Lee, Biology; Renfrow, LaShonda Faye, Birth-Kindergarten; Sessoms, Laken Aria, Business Administration; Sinclair, Laquana Patrice, Biology; Smith, Marsalis Terrell, Biology; Tencati, Briana Nicole, Elementary Education; Watson, Robin Anne, Exercise and Sport Science; Wilkes, Crystal Dawn, Elementary Education

Maxton:  Deese, William Taylor, Exercise and Sport Science; Gambrel, Sarah Cheyenne, Business Administration; Harrington, Brittany Micole, Exercise and Sport Science; Harris, Pat C., Birth-Kindergarten; Locklear, Andrea McDonald, Exercise and Sport Science; Locklear, Brianna Nowell, Chemistry; Locklear, Jody Wayne, Chemistry; Lowery, Jared Collins, Biology; Taylor, Miki June, Accounting

Orrum:  Baty, Michael Keith, Athletic Training; Guy, Christopher Michael, Biology; McLellan, Norma Jean, Exercise and Sport Science                     

Parkton:  Sarant, Alexander George, Chemistry

Pembroke:  Becton, Deshay M., Psychology; Berhane, Sara Haile, Exercise and Sport Science; Biney, Pinkra Kissiedu, Exercise and Sport Science; Blackwell, Ryan Joseph, Exercise and Sport Science; Bowen, Christopher Everette, Information Technology; Bullard, Enka, Business Administration; Chavis, Courtney Danielle, Business Administration; Ciscel, Heather Marie, Business Administration; Clark, Leslie Janel, Psychology; Coleman, Thomonica Michelle, Exercise and Sport Science; Dawson, Brittany Carol, Elementary Education; DeJesus, Alysia Michelle, Psychology; Fagan, Karen Nicole, Chemistry; Faulk, Constance Elizabeth, Mass Communication; Folio, Megan Nicole, Business Administration; Giles, Preston Lee, Accounting; Goens, Sahira Ivana, Business Administration; Goggins, Kinasia Monique, Exercise and Sport Science; Greene, Olivia Ryan, Chemistry; Harding, Arielle, Special Education; Hoff, Ronelle Tiara, Biology; Hunt, Kelsey Lee, Biology; Jimenez, Brandon Luis, Exercise and Sport Science; Jones, Hillary Michelle, Elementary Education; Locklear, Alexis Vivian, Mass Communication; Locklear, Elizabeth Ashlyn, Mass Communication; Locklear, Keri Ashley, Birth-Kindergarten; Locklear, Kisha Maria, Environmental Science; Long, Evan Shane, Business Administration; Lowry, Zachary Dwight, Health and Physical Education K-12; Mack, We'Nisha M., Exercise and Sport Science; Miller, Shianna Christine, Business Administration; Mwangi, Moses Githenya, Information Technology; Neal, Thomas William, Biology; Oxendine, Brenda Ann, Special Education; Oxendine, Veronica Lea, Biology; Poovey, Alexander Smith, Mass Communication; Rankin, Kellen Anthony, Mass Communication; Reich, Erika MoniQue', Accounting; Richardson, Christopher Michael, Exercise and Sport Science; Roslinski, Heather Marie, Mass Communication; Ruffin, Kevin A., Computer Science; Scott, Brandi Taneal, Elementary Education; Showers, Justin Michael, Biology; Silver, Matthew J., Psychology; Smith, Michael Edward, Psychology; Strickland, Alex Jordan, Chemistry; Strickland, Britney Allyn, Elementary Education; Sumner, Kelly Ann, Business Administration; Wakefield, Spenser Lee, Mass Communication; Waldron, Natasia Charley, Psychology; Watkins, Dana Rae, Exercise and Sport Science; Weaver, D'andre Rashad, Exercise and Sport Science; Williams, Angel Rozelle, Chemistry

Red Springs:  Evans, Patrick Chrisjohn, Business Administration; Galbreath, Gabrielle Celeste, Psychology; Henderson, Karen, Middle Grades Education; Leak, Kamal Osceola, Athletic Training; Rachels, Kelley Elizabeth, Birth-Kindergarten; Reese, Andrew Lee, Information Technology; Tyler, Tiffany Nicole, Biology; Willoughby, Ashley Lauren, Psychology

Rowland:  Brayboy, Robbie, Business Administration; Cummings, Tiffany L., Business Administration; Giles, David Lamar, Special Education; Hunt, Wendell, Business Administration; Kennedy, Victoria Anne, Mass Communication; Sampson, Debra Joyce, Biology

St. Pauls:  Edwards, Kimberly Mayse, Geo-Environmental Studies; Grim, Caleb Wilkerson, Accounting; King, Petulia N., Psychology; McMillan, Courtney Lynne, Psychology; Williams, Brittany Leigh, Biology

Shannon:  Locklear, Courtney Elizabeth, Biology

Rowan

China Grove:  Winecoff, Bethany Hope, Chemistry

Landis:  Thacker, Emily Magen, Mass Communication

Salisbury:  Huffman, Brett Parks, Exercise and Sport Science

Sampson

Clinton:  Jacobs, Jonathan Ray, Health and Physical Education, K-12

Scotland

Gibson:  Parker, Michael C., Information Technology

Laurel Hill:  Eldridge, Gregory Trent, Health and Physical Education, K-12; Leazer, Mitchael Wayne, Exercise and Sport Science; Shelley, Jessica Paige, Exercise and Sport Science

Laurinburg:  Adams, Matthew Wright, Exercise and Sport Science; Giannini, Michael J., Exercise and Sport Science; Locklear, Dale, Elementary Education; Marsh, Mary Caroline, Special Education; ReVille, Kristen Peele, Business Administration

Stanly

Albemarle:  Herlocker, Hannah Denise, Exercise and Sport Science

Stokes

Walnut Cove:  Hairston, Casey L., Psychology

Union

Marshville:  Melvin, Monica Saye, Exercise and Sport Science

Matthews:  Stephens, Brandon Michael, Biology

Wake

Apex:  Judd, Shannon Brenee, Psychology; Payton, Brandon Wiley, Biology

Cary:  Rowley, Sutton Parker, Business Administration; Stanford, Katelyn M., Chemistry

Garner:  Graham, Ehvan Iman, Exercise and Sport Science; Livingston, Natashia Jolene, Business Administration

Knightdale:  Downer, Erin Brooke, Biology

Raleigh:  Abourisk, Kevin D., Business Administration; Brown, Wayne Vincent, Mass Communication; Glatfelter, Kayla Maria, Mass Communication; Grant, Don Alexander, Business Administration; Ireri, Dennis Mwathi, Exercise and Sport Science; Moore, Janay Raquel, Mass Communication; Pulley, Courtney Lee, Information Technology; Sintim, Lily Maame Araba,

Wake Forest:  Holloway, Danielle Nicole, Psychology

Wayne

Mount Olive:  Jallow, Saffie Amadou, Environmental Science

Pikeville:  Anderson, Ashley A., Chemistry

Wilson

Elm City:  Lamm, Michael Watson, Accounting

Wilson:  Kirby, Timothy Jazzie, Information Technology

Out of State

Beard, Jessica Nora, Business Administration; Bybee, Zachary Douglas, Biology; Dixon, Tatiana Shanelle, Business Administration; Grunden, Jennifer Lyn, Elementary Education; Harpe, Tara T., Biology; Ketcham, Shannon Michelle, Biology; Lamb, Robert Wesley, Chemistry; MacDonald, Jeffrey Richard, Biology; Mock, Lauren A., Elementary Education; Salvaggione, Christopher Pat, Business Administration; Tulud, Jessica Kim, Elementary Education; Williams, James Joseph, Exercise and Sport Science; Yao, Lan, Biology

Bachelor of Science in Nursing

Bladen

Bladenboro:  Martin, Bridger Allen, Nursing

Cumberland

Cumberland:  Gonzalez, Ashley E., Nursing

Fayetteville:  Andrews, Jennifer Alferez-Turner, Nursing; Bowmaker-Kareem, Cinthya Noemy, Nursing; Hinton, Rachelle Kesha, Nursing; Kurtz, Charles Conrad, Nursing; Myers, Marvette P., Nursing; Vik, Audrianna Danielle, Nursing

Hope Mills:  Howle, Liza Suzanne, Nursing; Williams, Caitlin Renee, Nursing

Durham

Durham:  Andrews, Victoria Inez, Nursing

Hoke

Raeford:  Rozier, Dana Michelle, Nursing; Shi, Xiaoyan, Nursing; West, Sabrina Christine, Nursing

Lee

Sanford:  Edwards, Dianna Lynn, Nursing

Lenoir

Kinston:  Barnes, Elizabeth Jordan, Nursing

Moore

Southern Pines:  Karsner, Sonja Joi, Nursing; Odom, Ashley Ward, Nursing

Richmond

Rockingham:  Campbell, Janet Marie, Nursing

Robeson

Fairmont:  Gibson, Jamie Linn, Nursing

Lumberton:  Brooks, Kimberly Carol, Nursing; Byrd, Brooke Caitlin, Nursing; Cannon, Deborah Michelle, Nursing; Dean, Amy Nicole, Nursing; Floyd, Ryan Tarell, Nursing; Hagans, Julious Kermit, Nursing; Hunt, Robin Lain, Nursing; Jackson, Carolyn Fae, Nursing; Rogers, Hannah Carroll, Nursing; Smith, Kasie Ann, Nursing

Parkton:  Hoferer, Brian Stuart, Nursing

Pembroke:  Castaneda, Miranda Jean, Nursing; Frazier, Allona Jarie, Nursing; Sampson, Candace Leigh, Nursing

Shannon:  McNeill, Kimberly Diane, Nursing

Rockingham

Reidsville:  Daniel, Avery Margaret, Nursing

Rutherford

Forest City:  Johnson, Hannah LaKaren, Nursing

Scotland

Laurel Hill:  Oxendine, Sandra S., Nursing

Laurinburg:  Bromley-Turner, James Robert, Nursing; Mc Innis, Elizabeth Paige, Nursing; Stubbs-Rush, Esther Lillian, Nursing

Wake

Apex:  Wuellner, Hannah Ann, Nursing             

Bachelor of Social Work

Bladen

Tar Heel:  Walker-Brown, Marketia Ja'Lisa, Social Work

Columbus

Chadbourn:  Thompson, Ronica Marie, Social Work

Cumberland

Fayetteville:  Francis, Ashlyn Naomi, Social Work; Hodnett, Theresa Cabness, Social Work

Robeson

Fairmont:  Lewis, Dorothy Caroline, Social Work; White, Allison Nicole, Social Work

Lumberton:  Black, Bridgette Nannette, Social Work; Lowery, Eva L., Social Work; Smith, Bridget LeeAnn, Social Work

Maxton:  Scott, Jennifer Katrina, Social Work

Pembroke:  Bullard, Regina Kay, Social Work; Carr, Melissa Ann, Social Work; Farrington, Jodeci Mariah, Social Work; Gause, Breana Rena, Social Work; Oquendo, Tiarra M., Social Work; Williams, Ashley Nicole, Social Work

Scotland

Laurinburg:  Maniece Barrios, Sheretha Oneda, Social Work

Union

Waxhaw:  Caldwell, Kayla Selena, Social Work

Wake

Knightdale:  Wehrle, Meredith Jane, Social Work

Wayne

Fremont:  Sauls, Jessica Ann, Social Work

Graduate Degrees

Master of Arts

Brunswick

Leland:  Seip, Jason Carl, Music Education

Cumberland

Fayetteville:  Draughon, LaSherrie Donna, Music Education; Houck, Michael Curtis, English Education; Plummer, Virginia Katherine, Social Studies Education; Thomas, Jonathan Leif, Music

Hope Mills:  Stovall, Amy Ginger, Music Education

Harnett

Erwin:  Kenner, Richard Lee, Art Education

Mecklenburg

Charlotte:  Jameson, Tyler Stillman, Physical Education

Moore

Aberdeen:  Kimball, Daniel Powers, English Education

Pinehurst:  Montgomery, Nami Lee, English Education

Richmond

Rockingham:  Butler, Richard Silas, Social Studies Education

Robeson

Maxton:  Fulmer, Latoria, Science Education; Smiling, James Frederick, Mathematics Education

Pembroke:  Savitz, Caryn F., Physical Education

Sampson

Autryville:  Williams-Hall, Sherry Denise, Music Education

Wake

Rolesville:  Byers, Lindsay Morgan, Music Education

Wayne

Goldsboro:  Goins, Heather Lynn, Physical Education; Williams, Yvette Elizabeth, Physical Education; Vann, Takisha Donyell, Physical Education

Wilson

Sims:  Strother, Jonathan Caleb, Physical Education

Out of State

Bussey, Rose Elizabeth, Physical Education

Master of Arts in Education

Columbus

Clarendon:  Williams, Barbara Hardee, Clinical Mental Health Counseling

Nakina:  McDowell, Ashley, Elementary Education

Cumberland

Fayetteville:  Ayala, Yayranex, Clinical Mental Health Counseling; Gaines, Thelma Lou, Reading Education; Kelly, Erwin A., Clinical Mental Health Counseling; Throckmorton, Chasity Lowe, Elementary Education; Wimert, David Allen, Graduate Middle Grade Ed (6-9)

Hope Mills:  Williams, Shavonda Hough, School Counseling

Duplin

Faison:  Quinn, Mindi Thornton, Elementary Education

Hoke

Raeford:  Baker, Detra Renee Turner, Clinical Mental Health Counseling

Johnston

Benson:  Allen, Dana Barfield, Elementary Education

Montgomery

Mount Gilead:  Haithcock, Amanda Lynn, Elementary Education

Star:  Cleaveland, Carrie Elizabeth, Reading Education

Moore

Pinebluff:  Courdway, Jennifer Lynn, Elementary Education

Southern Pines:  Hackney, Brittany Nicole, Elementary Education

Richmond

Hamlet:  Bailey-Pait, Phyllis Nicole, Reading Education

Rockingham:  Butler, Martha Joines, Reading Education; Chambers, Carol Asbury, Reading Education; Chapman, Rodney Masten, Clinical Mental Health Counseling; Quick, Tanya Deloris, Reading Education; Smith, Whitney Ferguson, Elementary Education

Robeson

Lumberton:  Cain, Shirley McDonald, School Counseling; Handy, Yvonne, Clinical Mental Health Counseling; Monds, Carla Oxendine, School Counseling

Maxton:  Clark, Beth Lane, School Counseling; Johnson, Vanecia Quatrice, School Counseling; Locklear, Tracy Lynn, School Counseling

Pembroke:  Dial, Justin Paul, Elementary Education; Locklear, Natalya Freeman, School Counseling

Rowland:  Oxendine, Ashley Neal, School Counseling

Sampson

Autryville:  Jackson, Jessica Michelle, Elementary Education

Clinton:  Bass, Elizabeth Henry, Elementary Education; Fussell, Megan Honeycutt, Elementary Education

Scotland

Laurinburg:  Nabors, Charles Moye, School Counseling; Tyson, Stephanie Hughey, Reading Education

Stanly

Albemarle:  Kimrey, Kathryn Jones, Reading Education

Surry

Mount Airy:  Smith, Craig William, School Counseling

Out of State

Jenkins, Anna Nicole, Clinical Mental Health Counseling; Scott, Erin Caroline, Clinical Mental Health Counseling

Master of Arts in Teaching

Cumberland

Fayetteville:  Mayo, Joel C., English Education; Nihiser, Jeffrey R., Art

Moore

Pinehurst:  Russell, Jill McClintock, Business Management & Admin

New Hanover

Wilmington:  Brown, Nina, Business Management & Admin

Richmond

Hamlet:  Thomas, Catherine Ellen, Mathematics Education

Robeson

Fairmont:  Adams, Ursula Lowry, Science Education

Pembroke:  Bougt, Daniel Anders, Business Management & Admin; Cummings, Kelsey Shay, Music Education; Spencer, Chris Michael, Science Education

Rowland:  Oxendine, Delora Marie, Science Education

Master of Public Administration

Alamance

Mebane:  Forrester, Jr., James Michael, Public Administration; Wooten, Benjamin Clay, Public Administration

Bladen

Bladenboro:  Howell, Jr., Thomas J., Public Administration

Brunswick

Supply:  Street, Anthony Wayne, Public Administration

Camden

Camden:  Peterman, Mary Ellen, Public Administration

Cumberland

Fayetteville:  McNeil, Shereca Nicole, Public Administration; Montazzoli, Mallory Ann, Public Administration

Lincoln

Iron Station:  Bell, Timothy Sean, Public Administration

Mecklenburg

Charlotte:  Plymouth, Jennifer Marie, Public Administration

Moore

Whispering Pines:  Pehler-Johnson, Bethany Ashley, Public Administration

Polk

Saluda:  Beddingfield Sr., Mark Christopher, Public Administration

Robeson

Rowland:  Bethea, Nadia Tykeria, Public Administration

Shannon:  Locklear-Kamaka, Melinda Gail, Public Administration

Sampson

Clinton:  Sampson, Tasheena JaMere, Public Administration

Wake

Cary:  O'Connor, Leslie Brinson, Public Administration

Raleigh:  Eckenrode, Julie Lynne, Public Administration

Out of State

Lea, Martha Robin, Public Administration; Machak, Julie May, Public Administration; Pilot, Parisia Jordan Alexandria, Public Administration

Master of School Administration

Columbus

Chadbourn:  Nobles, Karla Marie, School Administration

Cumberland

Fayetteville:  Jones, Hattie Mae, School Administration; Lee, Maurice Leon, School Administration                   

Hoke

Raeford:  Burton, Andrea Blue, School Administration

Moore

Aberdeen:  Reilly, Jadrien Taylor, School Administration; Reilly, Jordan Christopher, School Administration

Carthage:  Reynolds, Jilian Lee, School Administration

Robbins:  Hussey, Clarkie Garner, School Administration

Whispering Pines:  Rice, Brooke Ashley, School Administration

Robeson

Lumberton:  Setzer, Robert Michael, School Administration

Pembroke:  Ellis, Torri Lynn, School Administration; Hamilton, Pamela Jewel, School

Sampson

Roseboro:  Jackson, Staci Hollingsworth, School Administration

Master of Social Work

Bladen

Clarkton:  McCullen, Tarisha LaVonda, Social Work

Elizabethtown:  Graham, Jessica Latrice, Social Work

Tar Heel:  Davis, Shnika Sasha, Social Work

Brunswick

Ash:  Gore, Rezell, Social Work

Columbus

Delco:  Greene, Paula Selma, Social Work

Cumberland

Fayetteville:  Bennerman, Andrea N., Social Work; Blue, Alexis Denise, Social Work; Bower, Meredith Glen, Social Work; Campbell, Ashley Elizabeth, Social Work; Kenney, Jacqueline M., Social Work; Parker, James Rashad, Social Work; Patrick, Vaneka Shauntae, Social Work; Trapp, Tyrone Juan, Social Work

Harnett

Cameron:  Lawson, John Brady, Social Work

Hoke

Raeford:  Franey, Ashley Marie, Social Work; Lech, Vanessa, Social Work; Suarez-Aviles, Kara Morton, Social Work

Johnston

Clayton:  Layton, Laurie Lassiter, Social Work

Moore

Whispering Pines:  Daniel, Andrea Jean, Social Work

New Hanover

Wilmington:  Fierce, Heather Renee, Social Work

Pamlico

Alliance:  Midgett, Sodeya Darquis, Social Work

Pitt

Farmville:  Barrow, Jessica Dare, Social Work

Robeson

Fairmont:  Chavis, Brittany Renea, Social Work; Manning, Carolyn Lynette, Social Work

Lumberton:  Connor, Sandy Bryant, Social Work; Hunt, Sue Ellen, Social Work

Parkton:  Melvin, Shenita Marie, Social Work

Pembroke:  Carter-Chavis, LaTisha Fay, Social Work; McQueen, Samantha Adrianna, Social Work

Red Springs:  Emerson, Aneita Grace, Social Work; Hunt, Elizabeth Ashley, Social Work; Love, Kanisha, Social Work

Rowland:  Leggett, Brenda Louise, Social Work

Shannon:  Emanuel, Eyvette, Social Work

Scotland

Bennettsville:  Manning, Tina Sherell, Social Work

Wagram:  Wells, Iasia Sheaneen, Social Work

Wake

Raleigh:  Harris, Amanda Brooke, Social Work

Wayne

Goldsboro:  Rockwell, Kimberly Lanier, Social Work

Out of State

Boos, Jessica Rose, Social Work