News & Events
News & Events
UNCP Home News & Events UNCP announces December 2011 graduates
  • FONT SIZE
  • A
  • A

UNCP announces December 2011 graduates

February 20, 2012

The following students were granted degrees during commencement ceremonies on December 9-10, 2011:

Undergraduate | Graduate


UNDERGRADUATE

Bachelor of Arts

  • Alamance
    Burlington: Beasley, Ta'Swana Rashayle, Criminal Justice
  • Anson
    Morven: Coppadge, Shankia E., Criminal Justice
  • Bladen
    Bladenboro: Bellamy, Bontoria Fulton, Sociology; Butler, Zachary Blake, Sociology
  • Cabarrus
    Concord: Scott, Reggie Antonio, Political Science
  • Catawba
    Claremont: Everett, Neil Winston, Social Studies Education
  • Columbus
    Chadbourn: Huggins, Gladys Vereen, Sociology; Nye, Benjamin E., History
    Whiteville: Godwin, Anthony Shawn, Criminal Justice
  • Cumberland
    Fayetteville: Bradshaw, Joanne Lee, Art; Dues, Van Quincy, History; Gutierrez, Taryn A., English; Howard, Corey S., Art; Johnson, Angelica Sarah, Political Science; Peck, Le Tuyet Le, Criminal Justice; Peterkin, Anthony, Criminal Justice; Sanchez, Brian R., Social Studies Education; Smith, Donnell Scott, Criminal Justice; Wilson, Matthew E., Art
    Hope Mills: Fisher, John Porter, Art Education (K-12); Malloy, Jalessa Shanice, English: Theatre
    Linden: Inderbitzen, Daniel W., English
  • Durham
    Durham: Knight, Patricia Jean, Criminal Justice
  • Forsyth
    Winston-Salem: Manello, Desiree' Latise, Criminal Justice; Robelot, John Cortes, Criminal Justice
  • Granville
    Bullock: Winston, Shana Marie, Criminal Justice
  • Guilford
    Gibsonville: Harris, Tyshun Jamar, Criminal Justice
    Greensboro: Kirson, Cortland Ashton, History
    Whitsett: Hackney, Heather Rae, Criminal Justice
  • Harnett
    Erwin: Brewington, Kimberly Ann, Criminal Justice
  • Hoke
    Raeford: Black, Aiofimi Saba, Criminal Justice; Fanaj, Fatos, Political Science; Parrish, Jeremy Carter, English; Smith, Natasha Dawn, Political Science; Swinton, Patty Elaine, Sociology; Vela, Alma Leticia, Spanish
  • Johnston
    Clayton: Tuttle, Gregory Harrison, Political Science
    Princeton: Hartley, Jonathan M., Social Studies Education
  • Mecklenburg
    Charlotte: Sampson, Deneka Marie, History; Thompson, Dominique Venshaw, Criminal Justice
  • Montgomery
    Mount Gilead: Dunn, Justin Frank, Social Studies Education
  • Moore
    Carthage: Carden, Lynnette Marie, Sociology; Livengood, Joseph Colt, History
    Pinebluff: Sparks, Tammy Lynn, Criminal Justice
    Pinehurst: Garner, Kevin Scott, Philosophy Religion
    West End: Williams, Densel Brett, Criminal Justice
  • New Hanover
    Wilmington: Holmes, Darrel Westley, Criminal Justice; Smith, Michael Baron, Philosophy Religion; Thomas, Sidney Alexis, Political Science
  • Onslow
    Hubert: Mature, Sheena Ann, Art
  • Orange
    Chapel Hill: Bayog, Francis Jayrick, English; Williams, Brandon Daniel, Criminal Justice
    Hillsborough: Lewis, Bradley Carlyle, Philosophy Religion
  • Polk
    Columbus: Wing, Jonathan Lewis, Criminal Justice
    Randolph
    Asheboro: Cecil, Joseph Tyler, Criminal Justice
  • Richmond
    Hamlet: Rogers, April, Criminal Justice
    Rockingham: Arnold, Julia Elizabeth, History; Bullard, Julia Aldava, Sociology; Covington, Brandi Michelle, Sociology; Graham, Sara Beth, Sociology; McDonald, Regina Porter, Sociology; McLean, Edith Resonyda, Criminal Justice; Simmons, Ashley Brooke, Sociology; Walker, Kelsie Rashel, Sociology
  • Robeson
    Fairmont: Ivey, Felicia Brewer, Social Studies Education; McNair, Vanessa, Sociology; Miller, Ashleigh Nicole, Criminal Justice; Townsend, Lee Junior, Criminal Justice
    Hope Mills: Hall, Tommy Harold, Criminal Justice
    Lumber Bridge: Hooker, Kasey Alan, Art
    Lumberton: Bengtson, Joseph Edward, Political Science; Bergstresser, Barry Lamax, History; Beverly, Nicole Bianca, Criminal Justice; Bobbitt, Joshua Scott, History; Britt, Lindsey Nicole, History; Coleman, Sone Roscena, Sociology; Cooper, Sequoi Latese, Sociology; Douglas, LaShanda Dale, Sociology; Gore, Kimberley Ann, English; Hawkins, Meropi Latoya, Criminal Justice; Horton,
    Jessica Diane, Music; Lewis, Whitney Brandon, Criminal Justice; Lorick, Alicia E., Sociology; Rowland, Michael J., Criminal Justice; Scott, Ashely Dawn, Music
    Maxton: Chavis, Sherlene Barton, American Indian Studies; Locklear, Valentina, Sociology; Smith, Sylvia Chavis, Sociology; Walker, Heather M., Sociology
    Pembroke: Barajas, Rosario, Criminal Justice; Bell, Casaundra Denene, Criminal Justice; Brooks, JacQunisha Neal, Political Science; Dial, Socoria Lee, Sociology; Gadson, Shaniece Nickea, History; Goins, Linda Faye, Sociology; Hicklin, Courtney Catherine Arianna, Criminal Justice; Hunt, Elliott Leon, Criminal Justice; Hunt, Velenia Locklear, Sociology; Jones, Brenda M., Sociology; Locklear, Annette LaDon, Sociology; Locklear, Sonney, Art Education (K-12); Lowery, Kylee S., Political Science; Obeda, Janetta Cheek, Sociology; Strickland, Rachel Maynor, Sociology; Tyler, Angela Dawn, Sociology; White, Lance Samuel, Political Science; Wilkins, Matthew Chad, Criminal Justice; Williams, John Glenn, Criminal Justice
    Proctorville: Ammons, Matthew Coleman, History
    Red Springs: Carter, Eric, Political Science; Patterson, Tarsha Smith, Sociology
    Rowland: Hunt, Bryan Edward, History; Oxendine, Dhani Rachma, Political Science
    St. Pauls: McLaurin, Keena, English
  • Scotland
    Laurel Hill: Gibbs, Scarlet K., Sociology
    Laurinburg: Oxendine, Rebekah Hope, Criminal Justice; Williams, Willie Mae, Criminal Justice
    Wagram: Locklear, Brittany Nicole, English Education
  • Union
    Indian Trail: Sherwood, Bailey E., Political Science
    Wingate: Simpson, Jackie Carl, Criminal Justice
  • Wake
    Cary: McKone, Caitlin S., Art; Weaver, Sarah Marie, Criminal Justice
    Knightdale: Doura, Didier, Criminal Justice
    Raleigh: Brinson, Marsiase Antwoine, Political Science; Bumpers, Courtney Michele, Political Science; Glatfelter, Jeremiah Joseph, History; Rasdorf, Emily Christine, English: Theatre Arts; Swann, Shari Jo, Social Studies Education
    Zebulon: Harding, Samantha Nicole, Sociology
  • Yadkin
    East Bend: York, Jason Alan, Sociology
  • Out of State
    Cursio, Robert Leonard, Philosophy Religion; Oxendine, Amanda Lee, Criminal Justice; Sampson, Rocky L., Criminal Justice; Skeete, Nikisha Latoya, Political Science; Wang, Xinyi, Political Science

Bachelor of Interdisciplinary Studies

  • Duplin
    Wallace: Johnson, Kikiya Demarnel, Criminal Justice
  • New Hanover
    Wilmington: Condosta, Brian Lee, Public Administration; Willis, Heather Burton, Criminal Justice

Bachelor of Music

  • Out of State
    Frabott, Kathryn Dianne, Music Education

Bachelor of Science

  • Alamance
    Burlington: Rice, Shanell Yvonne, Business Administration
    Mebane: Haralalka, Sunita Gabrielle, Psychology
  • Alexander
    Stony Point: Sherrill, Weston Lynn, Exercise and Sport Science
  • Anson
    Polkton: Sturdivant, Jasmine Nicole, Exercise and Sport Science
    Wadesboro: Merritt, Latasha Tacara, Education: Birth-Kindergarten
  • Bladen
    Council: Patrick, Whitney Morgan, Exercise and Sport Science
    Elizabethtown: Whittington, Damiano Anthony, Recreation Management and Administration
  • Brunswick
    Leland: Caviness, Sarah Lynn, Business Administration; Santos, Amanda Deloris, Exercise and Sport Science
    Oak Island: Fillmore, John Gregory, Biology
  • Carteret
    Emerald Isle: Caton, Crystal Gail, Business Administration
  • Catawba
    Sherrills Ford: Hass, John Woodrow, Business Administration
  • Cherokee
    Murphy: Roberts, Tracy Leann, Biology
  • Columbus
    Delco: Ellis, Allison Rebecca, Biology
    Evergreen: Walker, Candace N., Elementary Education
    Lake Waccamaw: Tyree, Kristen Ellis, Psychology
    Whiteville: Horne, Jessica Faith, Elementary Education; Nealey, Ashley Caroline, Elementary Education
  • Cumberland
    Fayetteville: Balogun, Ayodele, Psychology; Bowden, Alaina Raynell, Mass Communication; Bradley, Donovan D., Psychology; Broady, Jeffery Allen, Biology; Brown, Ashley Mikell, Exercise and Sport Science; Camacho, Marcela P., Business Administration; Connor, Tiffany Paige, Psychology; Conyers, Kendra L., Psychology; Gray, Ronald Keith, Computer Science; Groesbeck,
    Melissa Ann, Biology; High, Candance Brooke, Elementary Education; Jones, Lorenzo Javin, Business Administration; Martin, Keren Aholiva, Biology; Matarese, Mario D., Physical Education (K-12); McNeill, Vincent Carl, Exercise and Sport Science; Moore, Brittany Christine, Exercise and Sport Science; Nunez, Aylin, Biology; Pineiro, Stephen Anthony, Mass Communication;
    Schwendeman, Tammy Gail, Elementary Education; Sellers, Teena Leigh, Psychology; Thomas, Jamie Lynette, Exercise and Sport Science; Torrence, Josie R., Biology; Vauters, Daralyn Denise, Business Administration; Ward, Kaci Alese, Business Administration; Wharton, Myeshia Necole, Business Administration; Williams, Michael Dean, Computer Science; Wilson, Helen Elizabeth, Mass Communication
    Fort Bragg: Maerten, Anthony Michael, Mass Communication
    Hope Mills: Austin, Bradwitt Donnell, Business Administration; Edwards, Stephanie Marie, Biology; Howell, Tracy Cumbee, Elementary Education; Jones, Tabatha Ellison, Business Administration; Lee, Justin Bryan, Business Administration; Lienau, Erica Lorin, Psychology; Malloy, Ronnie Lee,
    Exercise and Sport Science; Piacere, Farrell C., Business Administration; Post, Sidney H., Environmental Science; Shelton, Kastille Lynn, Education: Birth-Kindergarten ; Smith, Khalif Emanuelle, Psychology; Spencer, Stephanie Lynn, Mass Communication; Willis, Brittany Amber, Elementary Education (K-6)
    Linden: Faircloth, Paige Leigh, Exercise and Sport Science
    Stedman: Schmoldt, Megan Celeste, Business Administration
    Wade: Smith, Kristina Virginia, Mass Communication; Taylor, Allison C., Psychology
  • Davidson
    Lexington: Hughes, Jamie M., Exercise and Sport Science
    Thomasville: Myers, Jennifer Ann, Business Administration
  • Davie
    Mocksville: Fields, Joshua Gordon, Business Administration
  • Duplin
    Beulaville: Johnson, Leslie Nicole, Middle Grades Education (6-9)
  • Durham
    Durham: Broadnax, Jessica Marie, Mass Communication; Rios, Derving Edgardo, Chemistry; Wall, Harvey Aster, Mass Communication
  • Forsyth
    Kernersville: Joyce, Joshua Colin, Business Administration
  • Franklin
    Franklinton: Lawrence, Carly Alana, Elementary Education
  • Gaston
    Mount Holly: Conner, Clayon Lamar, Exercise and Sport Science
  • Guilford
    Greensboro: Taylor, Ashley Devond, Biology
    High Point: Griffith, Justin Ray, Psychology
    Jamestown: Akonful, Justin K., Information Technology
  • Halifax
    Roanoke Rapids: Hunter, Cassandra Marie, Psychology
  • Harnett
    Fuquay Varina: Bingham, Zachary Alan, Exercise and Sport Science
    Spring Lake: Healey, Kari Jo, Special Education
  • Hoke
    Raeford: Baldwin, Brandon S., Exercise and Sport Science; Bennett, Holly Jeannine, Education: Birth-Kindergarten ; Currie, Kayla Lynne, Education: Birth-Kindergarten ; Davis, Katie J., Exercise and Sport Science; Fraser, Melissa Ann, Business Administration; Jones, Vinessa Renae, Exercise and Sport Science; Sutton, Caleb James, Environmental Science; Tucker, Brenda Nikkia, Elementary
    Education; Willis, Amelia Jo, Biology
  • Iredell
    Troutman: Bowser, William Lee, Business Administration
  • Johnston
    Benson: Bowman, Bradley Allen, Exercise and Sport Science
    Smithfield: Schroetter, Alex Michael, Chemistry
  • Lee
    Broadway: Currin, Lora Maddox, Education: Birth-Kindergarten
    Sanford: Locklear, Heather Marie, Business Administration; Stack, Jason D., Business
  • Lincoln
    Vale: Herrick, Kara S., Business Administration
  • McDowell
    Marion: Jimison, Katie Renee', Biology
  • Mecklenburg
    Charlotte: Bagley, Jeffrey Scott, Business Administration; Choi, Carolina Jeongwon, Elementary Education; Coker, Jason Thomas, Exercise and Sport Science; Jaworski, Katherine Alice, Psychology; McGary, Jenna Ellen, Exercise and Sport Science; Oviedo, Nina Bianca D., Business Administration; Porter, Shanna Antonia, Psychology
    Huntersville: Lankford, Donald Aaron, Business Administration
  • Montgomery
    Troy: Thomas, Ashley Rene, Elementary Education
  • Moore
    Aberdeen: Bothe, Lily Abigail, Biology; Bublitz, Matthew Allyn, Biology; Monk, Jason Sloan, Business Administration
    Cameron: Petty, Nekeshia Lynnette, Business Administration
    Eagle Springs: Williams, Janna Renee', Elementary Education
    Pinebluff: Santiago, Marissa Celise, Accounting
    Pinehurst: Reed, Ginger Lynn, Elementary Education; Schumacher, Dianne Howard, Business Administration
    Southern Pines: Crews, Alexander P., Mass Communication
    West End: Ashwell, James Mark, Exercise and Sport Science; Silberhorn, Jessica Ann, Business Administration
  • Nash
    Nashville: Whitt, Melissa Page, Biology
  • New Hanover
    Wilmington: Mathews, Christopher Wilkinson, Business Administration; Smith, Michael Evan, Business Administration
  • Onslow
    Hubert: McGee, Lindsey Aniela, Business Administration
    Jacksonville: Cole, Philip Robert, Recreation Management and Administration; Jordan, Karlos Leon, Exercise and Sport Science
  • Orange
    Mebane: McAdoo, Quincy W., Business Administration
  • Pamlico
    Arapahoe: Shepard, Heather Nicole, Psychology
  • Pender
    Hampstead: Davis, Katherine Diane, Exercise and Sport Science
  • Pitt
    Greenville: Whorley, Jimmie Brison, Biology
    Winterville: Boyce, Jarred Thomas, Exercise and Sport Science
    Richmond
    Ellerbe: Stone, Ariel Elsbeth, Business Administration; Vuncannon, Jacob Lee, Business
    Hamlet: Collinson, Timothy Kevin, Business Administration; Faries, Kendra Wilson, Exercise and Sport Science; Harris, Krystal Odom, Elementary Education; Henry, Abby Lynn, Mathematics Education; Leviner, Ashley Nicole, Biology; Pearce, Chastity Lynn, Mathematics; Robinson, Joyce Livingston, Elementary Education; Williams, Shakera Kionia, Psychology
    Rockingham: Craven, Joseph Franklin, Business Administration; Elvis, Allie Elizabeth, Science Education; Floyd, Stephen Dale, Business Administration; Guerry, Randy Benjamin, Middle Grades Education(6-9); Poston, Matthew Brandon, Elementary Education; Smith, Amy E., Elementary Education; Terry, Vickie Rochelle, Business Administration
  • Robeson
    Fairmont: Adams, Ursula Lowry, Biology; Barfield, Myron Lamont, Exercise and Sport Science; Blue, Janna Patriece, Mass Communication; Lewis, Courtney, Middle Grades Education (6-9); Mitchell, Ruth Bostic, Mass Communication; Strickland, Jason Harris, Business Administration
    Lumberton: Abdelaziz, Mohamed Aziz, Chemistry; Bridgeman, Heather Lynn, Chemistry; Cardenas, Morris Rene, Business Administration; Cummings, Misty Steen, Exercise and Sport Science; Deese, Diana Tubbs, Exercise and Sport Science; Dugger, Tessie Sarah, Mathematics; Emanuel, Justin Alex, Exercise and Sport Science; Fann, Talissa Register, Middle Grades Education (6-9); Hammonds, Alaura M., Biology; Hardin-Jones, Eva Marie, Psychology; Hill, Danyce Jacqueline, Mass Communication; Horne, Matthew Dennis, Information Technology; Hunt, Illya Nicole, Elementary Education; Isham, Sanford L., Business Administration; Johnson, Sean Elliott, Business Administration; Locklear, Evie Labreeska, Biology; Parker, Lori N., Biology; Phillips, Kristy Kinlaw, Elementary Education; Powe, Robert Deltwan, Information Technology
    Maxton: Monroe, Valerie Denise, Education: Birth-Kindergarten ; Thigpen, Daphne A., Elementary Education
    Parkton: Clause, Kevin Brandon, Biology; Jarman, Cynthia Diane, Business Administration
    Pembroke: Blue, Nikki Lacole, Business Administration; Bolton, Hassanah, Psychology; Davis, Cassidy Nicole, Health Promotion; Gill, Breanni Elaine, Mass Communication; Hann, Caylon Deon, Exercise and Sport Science; Henderson, Phillip Eugene, Health and Physical Education K-12; Hewitt, Christopher Degarien, Psychology; Howell, Rebecca Andrea, Biology; Hudson, Alex, Computer Science; Hunt, Kenneth Ray, Exercise and Sport Science; Hunt, Michael Shawn, Psychology; Keegan, Hannah Elizabeth, Exercise and Sport Science; Littlejohn, Apryl Denise, Exercise and Sport Science; Mariotti, Stephanie Marion, Special Education; O'Donnell, Brittany Dawn, Biology; Oxendine, Delena Rae, Elementary Education; Phipps, Byron Clay, Chemistry
    Red Springs: Cullen, Jennifer Clare, Business Administration; Galbreath, Kathy A., Business Administration; Tyler, Brittaney Carol, Elementary Education
    Rowland: Locklear, Tommie Lee, Exercise and Sport Science; McBryde, Sheila Mitchell, Elementary Education; Oxendine, Kayla Marie, Biology; Revels, Alicia N., Elementary Education; Watson, Jamonica Sandrique, Exercise and Sport Science
    Shannon: Avila, Esther Johana, Biology; Jones, John Ervin, Exercise and Sport Science; Velazquez, Melody Ruth, Exercise and Sport Science
    St. Pauls: Finley, Margaret Carlene, Elementary Education; Thompson, Lauren Nicole, Exercise and Sport Science
  • Sampson
    Clinton: Bryant, Anthony M., Computer Science; Honeycutt, Zachary Pearson, Exercise and Sport Science
  • Scotland
    Laurel Hill: Patterson, Elizabeth Emma, Accounting; Smith, Casey Brooke, Elementary Education
    Laurinburg: Christian, Felicia Monque, Health Promotion; Hagler, Amanda Carol, Elementary Education; Kirkendall, Sean Andrew, Business Administration; Locklear, Elizabeth BeAnn, Exercise and Sport Science; Locklear, Garrett Nicole, Mass Communication; Manuel, Melissa Loving, Business Administration; Minnick, Christian Coleen, Mathematics Education; Pierce, Rebecca Lynne, Elementary Education; Valerio, Paulo Sojuaco, Biology
  • Surry
    Elkin: Whitman, Keith Charles, Chemistry
  • Transylvania
    Brevard: Hawes, Tara Ashley, Business Administration
  • Union
    Monroe: Ashcraft, Brandon Scott, Exercise and Sport Science; Brooks, Nicholas Dainel, Elementary Education; Jones, Taylor Douglass, Mass Communication; Mc Clish, David T., Biology
    Waxhaw: Ross, Jasmine S., Mass Communication
  • Vance
    Henderson: Medlin, Christian Elaine, Elementary Education
  • Wake
    Cary: Kuhfahl, Amanda L., Psychology
    Garner: McLean, Bradley Nicholas, Exercise and Sport Science
    Holly Springs: Oktar, Kaya Mahmut, Business Administration
    Raleigh: Beltrao, Luiza P., Biology; Cotten, Troy Jamarcus Martez, Information Technology; Wever, Nicole Erin, Elementary Education; Wood, Benjamin Tyler, Environmental Science
    Willow Springs: Roberson, Tommera Cash, Business Administration; Washington, Jasmine Jenee, Chemistry
  • Wayne
    Dudley: McCoy, Marcia Stephanie, Business Administration
    Goldsboro: Murray, Erica Elizabeth, Mass Communication
  • Out of State
    Abreu, Jose Carlos, Business Administration; Clancy, Kevin Christopher, Exercise and Sport Science; Durham, Sandtrice Meyond, Business Administration; Fan, Yao, Business Administration; Fan, Yumeng, Business Administration; Gao, Xianghui, Business Administration; Han, Siwei, Business Administration; Hicks, Markeisha T., Mass Communication; Huff, Victoria Nicole, Business Administration; Kong, Yan, Mass Communication; Lei, Yun, Business Administration; Li, Yi, Business Administration; Li, Yuexin, Business Administration; Liao, Zhiyong, Business Administration; Liu, Xiaowen, Business Administration; Liu, Yue, Environmental Science; Lopez Domingo, Rigoberto, Chemistry; Notestine, Miranda Nicole, Exercise and Sport Science; Quintero, Maricel, Business Administration; Rodgers, Timothy Paul, Physical Education (K-12); Thao, Nina, Business Administration; Tong, Xin, Business Administration; Wang, Qian, Environmental Science; Widdifield, Amy Lynette, Business Administration; Xiong, Xiaohan, Business Administration; Xue, Min, Business Administration; Zhao, Xiaoxian, Business Administration; Zheng, Jianghua, Business Administration; Zheng, Yueping, Business Administration

Bachelor of Science in Nursing

  • Columbus
    Cerro Gordo: Batten, Lizzie Ann, Nursing (RN-BSN)
  • Cumberland
    Fayetteville: Jones, Doris A., Nursing (RN-BSN)
  • Hoke
    Raeford: Wilson, Chassity Ann, Nursing (RN-BSN)
  • Lee
    Sanford: Hetrick, Sirese, Nursing (RN-BSN)
  • Robeson
    Lumberton: Alexander, Pamela Davis, Nursing (RN-BSN); Hunt-Seals, Ashley Danielle, Nursing (RN-BSN)
    Pembroke: Freeman, Alisa Deese, Nursing (RN-BSN); Oxendine, Michelle, Nursing (RN-BSN)

Bachelor of Social Work

  • Cumberland
    Fayetteville: Daniels, Deon C., Social Work
    Hope Mills: Beecher, Linda Kay, Social Work
  • Harnett
    Cameron: Parker, Candace Janelle, Social Work
  • Hoke
    Raeford: Mc Arthur, Angela M., Social Work; Monroe, Shemicka L., Social Work; Moore, Amanda Dawn, Social Work; VanZandt, Angela Christine, Social Work
  • Moore
    Aberdeen: Byrd, Phyllis S., Social Work; Howell, Crystal Dawn, Social Work; Rivera, Marisol, Social Work
  • Robeson
    Lumberton: Barnett, Annalisa Rose, Social Work; Bullock, Jerry Deron, Social Work; Freeman, Latricia Lynn, Social Work; Howell, Melissa Ann, Social Work
    Pembroke: Brock, Lindsay Michelle, Social Work; Locklear, Emily Blue, Social Work; Strickland, Sierra Jo, Social Work
    Red Springs: Flowers, Monica Simone, Social Work
    Rowland: Locklear, Jonie Renee, Social Work

Return to Top of Page

 


GRADUATE STUDIES

Master of Arts

  • Brunswick
    Leland: Linkous, Katie Elizabeth, Physical Education
    Shallotte: Shaw, Walter Lamont, Physical Education
  • Columbus
    Whiteville: Harris, Leslie Ann, Social Studies Education
  • Cumberland
    Fayetteville: Franke, Jaela Elizabeth, English Education (9-12); Helsinger, Beth Ann, Physical Education; Knippenberg, Jessica Elen, Physical Education; Robinson, Greg Allen, Science Education (9-12)
  • Guilford
    Whitsett: Williamson, Anna Keri, Physical Education
  • Hoke
    Raeford: Harvey, Laurence Alan, Music Education (K-12)
  • Lee
    Sanford: Furrie, Jason T., Physical Education
  • Lincoln
    Lawndale: Willis, Jamie Boyles, Art Education (K-12)
  • Moore
    Aberdeen: Wright, Timothy Brian, Physical Education
    Pinehurst: Fey, Diane Marie, Social Studies Education
    Southern Pines: Davis, John Henry, Science Education (9-12); O'Brien, Caitlin Finigan, Art Education (K-12)
  • Richmond
    Rockingham: McDonald, James Mitchell, Physical Education
  • Robeson
    Denver: Hall, Brea Newman, Physical Education
    Lumberton: Maciejewski, Erica Lynn, Art Education (K-12); Scott, Timothy Lavon, Physical
    Red Springs: Henderson, Edward Alfred,, Physical Education
  • Scotland
    Laurinburg: Ballard, Gary Stephen, English Education (9-12)
    Wagram: Hedgpeth, Pamela Locklear, Science Education (9-12)

Master of Arts in Education

  • Anson
    Wadesboro: Hammonds, Holly Kiser, School Counseling
  • Bladen
    Elizabethtown: Rimes, Donna Pait, Reading Education
  • Columbus
    Tabor City: Smith, April Harper, Elementary Education
    Whiteville: Faulk, Laura Buck, Elementary Education
  • Cumberland
    Eastover: Beard, Stephanie Lynn, School Counseling
    Fayetteville: Brown, Porcia Denise, Reading Education; Emerson, Selina Camae, Elementary Education; Strauch, Kara Lynn, Reading Education
    Hope Mills: Carpenter, April Knopp, Clinical Mental Health Counseling; Mellet, Jessica Marie, School Counseling
  • Hoke
    Parkton: Hughes, Christine McKnight, School Counseling
  • Moore
    Pinehurst: Yang, Jill Bober, Clinical Mental Health Counseling
  • Richmond
    Rockingham: Hamilton, Makisha Cash, Reading Education
  • Robeson
    Lumberton: McMillan, Rose Revels, Elementary Education
    Maxton: Dial, Amy Le'Ana, Clinical Mental Health Counseling; Hunt, Bobbie Jo, School Counseling
    Pembroke: Locklear, Rebecca Powell, Reading Education
    Red Springs: Lewis, Tonya Lynn, School Counseling
  • Scotland
    Wagram: Corona, Sabrina DeAnn, Reading Education

Master of Arts in Teaching

  • Cumberland
    Hope Mills: Espinoza, Tracie Jackson, Middle Grade Education (6-9)
  • Hoke
    Raeford: Lonai, Kendra Jane, History: Social Studies Education
  • Moore
    Pinehurst: Isaacs, Jennifer Hanson, Mathematics Education (9-12)
    Southern Pines: Phile, Sara Renee, English Education (9-12)
  • Robeson
    Pembroke: Locklear, Adrienne Elizabeth, Science Education (9-12)

Master of Public Administration

  • Anson
    Wadesboro: Goins, Caroline McRae, Public Administration
  • Bladen
    Bladenboro: Jackson, Charles Delane, Public Administration
  • Forsyth
    Winston-Salem: Atkins, Tonya Michelle, Public Administration
  • Harnett
    APO: Sweitzer, Deborah, Public Administration
  • Mecklenburg
    Charlotte: McEachin, Tammie Yvette, Public Administration
  • Richmond
    Hamlet: Stanley, Patsy Jean, Public Administration
  • Robeson
    Pembroke: Ibeku, Okechukwu, Public Administration
    Shannon: Locklear, Annette, Public Administration
  • Wake
    Willow Springs: Daniels, Philip Wayne, Public Administration
  • Out of State
    Elizondo Garcia, Bobbie-Rae, Public Administration

Master of School Administration

  • Cumberland
    Fayetteville: McKinnon, Katrina Michaele, School Administration; Penner, Jessica Hames, School Administration
    Parkton: Creammer, Terri Michelle, School Administration
  • Robeson
    Lumberton: Brayboy, Shannon, School Administration
    Maxton: Warriax, Myra G., School Administration
  • Out of State
    Homan, Randall Lerned, School Administration

Master of Science

  • Cumberland
    Fayetteville: Brock, Melissa Rhynes, Service Agency Counseling; Svacina, Fran Mae, Service Agency Counseling
  • Davie
    Lexington: Londahl-Smidt, Maren Elizabeth, Service Agency Counseling
  • Harnett
    Dunn: Guyton, Shavonda Chance, Service Agency Counseling
  • Richmond
    Hamlet: Nicholson, Emily Shay, Service Agency Counseling
  • Robeson
    Pembroke: Chavis, Ashley Angelica, Service Agency Counseling
  • Scotland
    Laurinburg: McLean, Kozma Hoskins, Service Agency Counseling

Master of Social Work

  • Out of State
    Heitman, Fawn Marie, Social Work

Return to Top of Page