News & Events
News & Events
UNCP Home News & Events UNCP announces Winter 2010 graduates
  • FONT SIZE
  • A
  • A

UNCP announces Winter 2010 graduates

February 9, 2011

The following students were granted degrees during commencement ceremonies on December 11, 2010:

Undergraduate | Graduate

BACHELOR OF ARTS

  • Anson            Morven: Henry, Tammy Terrell, Sociology; Wadesboro: Watson, Lisa T., Sociology;
  • Bladen  Bladenboro: Root, Melinda Kay, English; Elizabethtown: Hays, Heather Michelle, Criminal Justice;
  • Brunswick  Leland: Brown, Marcus Rashad, Criminal Justice; Ocean Isle Beach: Maguire, Kyle Patrick, Criminal Justice;
  • Cabarrus  Kannapolis: Adams, Cori Krystle, Sociology;
  • Carteret  Newport: Harris, Jessica Elaine, Criminal Justice;
  • Catawba  Conover: Church, Ashley Christine, Criminal Justice;
  • Columbus  Chadbourn: McBride, Maurice Lamont, Criminal Justice; Clarendon: Wells, Latisha Nicole, Criminal Justice; Lake Waccamaw: Kern, Lindsay Carroll, Elementary Ed.: K-6; Riegelwood: Brown, Hakeem Guyrell, Criminal Justice;
  • Cumberland  Fayetteville: Aguirre, Jerry J., Criminal Justice; Brennan, Dominick James, Political Science; Collins, Kyle F., Sociology; Evans, Ashley Jana Nichole, Sociology; Quiles, Rachael Amanda, Criminal Justice; Townsend, Jeneen Yvette, Criminal Justice; Walker, Cynthia M., Sociology; Hope Mills: Cooper, Benjamin J., Social Studies Education; Cox, Amy Elizabeth, English: Theatre Arts; Edge, Jordan E., Psychology; Helmick, Matthew Owens, Art;
  • Halifax Roanoke Rapids: Parker, Daniel Gene, Political Science;
  • Harnett  Dunn: Tew, Joshua C., Music;
  • Hoke  Raeford: Culp, Mark Lawrence, Criminal Justice; Harris, Paul N., History; McQueen, Antoinette S., Criminal Justice;
  • Iredell  Mooresville Harvey, Sarah Ervin, Criminal Justice;
  • Lee  Sanford: Wright, Travis, Political Science;
  • Mecklenburg  Charlotte: Joyner, Jessica Nicole, Sociology;
  • Moore  West End: Deist, Andrew Steven, Criminal Justice; Whispering Pines: Pehler-Johnson, Bethany Ashley, Political Science;
  • New Hanover  Wilmington: Wegert, Rudolph, Criminal Justice;
  • Onslow  Holly Ridge: Snyder, Andrew John, Criminal Justice;
  • Richmond  Ellerbe: McDonald, Joel Eugene, Criminal Justice; Hamlet:  Heard, Reneba D., Criminal Justice; Rockingham: Johnson, Kevin Brian, Sociology; Locklear, Betsy Quick, Sociology;
  • Robeson  Fairmont: Godwin, Sabrina, History; Lumberton: Brewer, Linda Carol, Art; Bryan, Toni L., Social Studies Education; Chatman, Delia Camilla, Sociology; Gillespie, Bobby Alan, Political Science; Maynor, Janet Hester, Political Science: Public Administration; Patrick, Vaneka S., Sociology; Walker, Kimberly A., Sociology; Woodard, Megan Laurel, Political Science: Pre-law; Maxton: Lewis, Dominique Laurel, Sociology; Pembroke: Chavis, Anastasia E., American Indian Studies; Chavis-Jackson, Summer Leigh, Sociology; Cummings, Jessica LaQuae, Sociology; Cummings, Kelsey Shay, Music; Hudson, Lauren E., Art; Locklear, Barret James, History; Oxendine, William Arthur, Political Science; Turner, Heather Marie, Sociology; Red Springs: Brockington, Katie M., Sociology; Lowery, Brenda J., Sociology; Rowland: Rhone, LaCarrol R., Sociology; St. Pauls: Osborne, Amanda M.., History; Taylor, Sabrina D., English Education;
  • Rockingham  Reidsville: Grogan, Travis Lee, Criminal Justice;
  • Rowan  China Grove: Kluttz, Chadwick Monroe, History;
  • Sampson  Clinton: Carter, Jonathan Lee, Criminal Justice;
  • Scotland  Laurel Hill: Bristow, Sandy T, Criminal Justice; Laurinburg: Cousar, LaQuasia L., Sociology; Gibson, Robert Brian, Criminal Justice; McLean, Frances Denise, Sociology; McRae, John Styers, Sociology; Marston: Quick, Melanie Renee', Criminal Justice; Wagram: Hunt, Jessica L., Sociology;
  • Union  Monroe: Tetlow, Emily Renea, Criminal Justice;
  • Wake  Apex: King, Samantha L., Criminal Justice; Fuquay Varina: Haupt, Kelli Ann, Art Education: K-12; Raleigh: Noel, Dennis Michael, Criminal Justice; Trower, David Emmanuel, Philosophy & Religion;
  • Wayne Goldsboro: Daniels, Kendra Q., Art;
  • Out of State  Ewing-Moore, Elizabeth M., History; Hyatt, John Logan, Philosophy & Religion; Kokoszka, Brenna Michelle, Sociology; Martin, Ashley Nicole, Sociology.

BACHELOR OF MUSIC

  • Robeson  Lumberton: Jaenicke, Sean Michael, Musical Theatre.

BACHELOR OF SCIENCE

  • Beaufort  Washington: Pernov, Sanne Greta, Biology;
  • Bladen  Bladenboro: McKnight, Megan Gray, Psychology; Elizabethtown: Morgan, Hilary Lynn, Psychology;
  • Brunswick  Shallotte: Darby, Michelle, Psychology; Greenway, Jessica Margaret, Elem Ed: K-6;
  • Burke  Morganton: Simpson, Hannah G., Mass Communication: Journalism;
  • Cabarrus  Kannapolis: Spencer, Chris Michael, Biology;
  • Columbus  Clarendon: Godwin, Lottie Cydell, Elementary Ed.: K-6; Guyton, Nathan Carl, Environmental Science;
  • Craven  Havelock: Frazier, Lennis Charles, Physical Ed.: K-12;
  • Cumberland  Fayetteville: Adams, JoAnna M., Exercise & Sport Science; Allen, Jessica Hazel, Psychology; Baez, Jon Alexander, Mass Communication: Journalism; Classen, Heather Reneβ, Elementary Ed.: K-6; Crump, Robin Renee, Business Administration; Hodges, Ashley Cunningham, Middle Grades Ed.: 6-9; Dawson, Benjamin Egan, Business Administration: Management; Deaton, Brittany Lyn, Elementary Ed.: K-6; Gaillard, Dewone Omar, Mass Communication  Mass Comm (Public Relations); Hall, Jamie M., Mass Communication  Mass Comm (Public Relations); Huddleston, Cheryl Ann, Biology  Biology: Zoology; Lindsay, Amanda M., Mass Communication; Martin, Jason Edward, Exercise & Sport Science; Meacham, Kristopher James, Biology; Morales, Jason Matthew, Recreation Management & Administration; Muhammad, Asia, Mass Communication: Broadcasting; Savoy, Brittany Nicole, Exercise & Sport Science: Exercise Physiology; Shoe, Brooke Ashley, Business Administration: Finance; Smith, Christopher Lee, Computer Science; Taylor, Tiffany Alexandra, Mass Communication: Broadcasting; Fort Bragg: Daniel, Katherine Anne, Accounting; Hope Mills: Allen, Sara Anne, Exercise and Sport Science; Bachtel, Amy B., Psychology; Batton, Zachary L., Physical Ed.: K-12; Pounders, Micah Lee, Business Administration: Management; Schreiber, Maureen Denise, Health Promotion; Shaw, Jelena Shanette, Birth-Kindergarten; Throckmorton, Chasity Lowe, Elementary Ed.: K-6; Throckmorton, Joshua William, Exercise & Sport Science;
  • Durham  Durham: Collins, Whitney Shay, Elementary Ed.: K-6; Guynn, Gabriel Paul, Psychology;
  • Franklin  Youngsville: McDonald, Heather Marie, Elementary Ed.: K-6;
  • Guilford  Greensboro: Bradley, Nyeisha Yvonne, Biology; Creamer, Amy Elizabeth, Business Administration: Management; Hayden, Amber Nicole', Exercise & Sport Science; McDiarmid, Benjamin James, Mass Communication: Broadcasting;
  • Haywood  Waynesville: Meyers, Weston Samuel, Business Administration: Marketing;
  • Hoke  Raeford: Arch, Lindsey, Business Administration: Marketing; Graves, Emily Elizabeth, Biotechnology; Huggins, Margaret L., Birth-Kindergarten; Sanders, Rachel Tswana, Science Education: Biology; Zekanis, Lisa Marie, Elementary Ed.: K-6;
  • Johnston  Fuquay Varina: Pani, Paela, Business Administration: International;
  • Lenoir  Kinston: Brown, Marcus Anthony, Psychology;
  • Mecklenburg  Charlotte: Floyd, Wiley Benjamin, Exercise & Sport Science; Green, Lindsay D., Chemistry; Guy, Jamila L., Biology: Biomedical Emphasis; Malone, Akilah, Business Administration: Management; McCormick, Moquito L., Mathematics; Perez, Nadia Dawn Magali, Biology; Roach, Jocielyn, Health Promotion;
  • Montgomery  Biscoe: Troskey, Jamie Renee' Marie, Elementary Ed.: K-6; Troy: Ross, Shannon M., Elementary Ed.: K-6;
  • Moore  Cameron: Strobel, Emily C., Special Education; Carthage: MacDonald, Bonnie Louise, Exercise & Sport Science; Pinebluff: Brunner, Martin Josef, Business Administration: Management; Pinehurst: Perry, Jonathan G., Business Administration; Robbins: Brady, Heather Renee, Business Administration; Whispering Pines: Rackl, George E. III, Business Administration: Management; Ricker, Edward Randall, Mass Communication: Broadcasting;
  • Nash  Rocky Mount: Cooper, Jr., Martin Wilbert, Special Education; Johnson, Akeyia V., Psychology;
  • New Hanover  Wilmington: Durant, Dante' Demon, Mass Communication; McLain, Jeremy Frank, Mass Communication: Journalism;
  • Onslow  Jacksonville: Ferrer, Alexandria L., Chemistry: Forensic; Mobley, Christopher Lee, Recreation Management & Administration;
  • Pitt  Greenville: Pearson, Raymond Lamont, Elementary Ed.: K-6;
  • Randolph  Asheboro: Yow, Justin Douglas, Exercise & Sport Science; Randleman: Osborne, Justin Pressley, Business Administration: Management;
  • Richmond Hamlet: Knotts, Heather E., Elementary Ed.: K-6; Rockingham: Blue, Sandy W, Elementary Ed.: K-6; Bostick, Trendee E., Middle Grades Ed.: 6-9, Math & Science; Britt, Amanda Nicole, Elementary Ed.: K-6; Cloninger, Cassie Lynn, Birth-Kindergarten; Dycus, Sarah Ussery, Elementary Ed.: K-6; Huggins, Jacqueline Suzanne, Elementary Ed.: K-6; Quick, Tanya Deloris, Special Education;
  • Robeson  Fairmont: Fulmore, Marlo Eden, Mass Communication: Journalism; Hughes, Sarah K., Business Administration; Moore, Lachardon Watson, Birth-Kindergarten; Oxendine, Alicia Carol, Business Administration: Finance; Lumberton: Caldwell, Katherine Ross, Psychology; Carter, Angela Betrice, Mass Communication: Broadcasting; Cordero, Giselle Onate, Business Administration: Finance; Dial, Ciera D., Health Promotion; Edwards, Meredith A., Middle Grades Ed.: 6-9, Mathematics; Hagans, Annette Lynn, Biology; Handy, Yvonne, Psychology; Hunt, Branda Ann, Chemistry: Biomedical Emphasis; Hunt, Brandon Dean, Business Administration: Management; Hunt, Tony, Business Administration: Information Technology Management; Jones, Savannah Lee, Exercise & Sport Science; Kennedy, Christopher Michael, Mass Communication; Lucas, Julie Kyle, Biology; McMillan, Jamey Nacole, Psychology; McMillan, Mary Elizabeth, Biology: Biomedical; Platt, Carlena Charity, Middle Grades Ed.: 6-9, Math & Science; Richardson, Tyiasha C., Business Administration: Management; Roy, Carlos P., Mass Communication; Swayne, Charles Curtis, Computer Science; Ward, Sarah Elizabeth, Mass Communication: Journalism; Marietta: Gilchrist, Donna Wynette, Chemistry: Molecular; M axton: Locklear, Lindsey Nicole, Elementary Ed.: K-6; McLean, Ayana Renese, Biology; Revels, Karen, Elementary Ed.: K-6, Reading; Parkton: Overfelt, Abbigail Elizabeth, Mass Communication: Journalism; Pembroke: Bentsi-Enchill, Nana Efua, Biology: Botany; Boykin, Alexander C, Exercise & Sport Science; Collins, Heather Crystal, Biology; Goins, Kevin Lee, Middle Grades Ed.: 6-9, Math & Science; Honora, Rondell Odawi, Exercise & Sport Science; Jacobs, Steve, Exercise & Sport Science; Jiao, Yue, Accounting; Locklear, Amber Renee', Elementary Ed.: K-6; Locklear, Brittany Nicole, Psychology; Locklear, Lisa Marie, Psychology; Locklear, Maxine, Exercise & Sport Science: Health Promotion; Mavins, Joseph A., Recreation Management & Administration; McMillan, Fadra Shanese, Birth-Kindergarten; Montford, Matthew Paul, Business Administration: Management; Pan, Weitang, Business Administration; Pighet, Cicely A., Exercise & Sport Science: Health Promotion; Swett, Josie C., Elementary Ed: K-6, Mathematics; Red Springs: Cummings, Brandy Lee, Elementary Ed.: K-6; Harris, Megan L., Elementary Ed.:  K-6; Tedder, Pepperish Shawntel, Biology; Rowland: Mitchell, Victoria Brooke, Exercise & Sport Science: Health Promotion; Oxendine, Delora Marie, Biology: Zoology; Shannon: Hester, Melba McMillan, Business Administration: Management; Jacobs, Sherry Marie, Business Administration: Management; St. Pauls: Bailey, Brittany Baxley, Elementary Ed.: K-6;
  • Rutherford  Rutherfordton: Stephenson, Davis M., Mass Communication: Broadcasting;
  • Scotland  Gibson:  Britt, Molly C., Elementary Ed.: K-6; Laurel Hill: Castrejon, Karen Marie, Biology Ed; Johnson, Timothy Eldon Frank, Elementary Ed: K-6; McCarthy, Rachel Lynn, Biology; Barnes, Jessica Paige, Special Education; Laurinburg: Camara, Ousmane, Business Administration: International; Dulski Jr., Bruce Michael, Business Administration: Marketing; Evans, Heather LaNelle, Business Administration Harris, Yvette L., Psychology; Johnson, Latisha Renee, Psychology; Locklear, Heather Lynn, Psychology; Smith, Doshie Abigail, Environmental Science;
  • Stanly  Norwood: McEwan, Savanna Danielle, Health Promotion;
  • Vance  Henderson Taylor Jr., Anthony Coolidge, Mass Communication: Public Relations;
  • Wake  Cary: Fox, Andrew Timothy, Exercise & Sport Science; Wood, Keith M., Business Administration: International Bus; Raleigh: Keeley, Lauren Kathleen, Health Promotion; Ngwu, Kenneth C., Biology;  Wendell: Goldbaugh Jr., Glenn Daniel, Mass Communication: Journalism;
  • Wayne  Dudley: Hall, Phylicia DeAnn, Biology;
  • Out of State Burgess, Virginia S., Elementary Ed.: K-6; Crovetti, Christina Jeanne, Physical Ed.: K-12; Delk, Marquena Rashanda, Exercise & Sport Science; Hansen, Jennifer Blind, Physical Ed.: K-12; Kirkland, Richard Earl, Exercise & Sport Science; Moore, Petruzzi, John W., Exercise & Sport Science; Rahall, Sean Andrew, Health Promotion; Rangel S., Exercise & Sport Science; Reid, Paul Thomas, Physical Education: Exercise & Fitness.

BACHELOR OF SCIENCE IN NURSING

  • Bladen Bladenboro: Johnson, Ernestine, Nursing (RN-BSN);
  • Cumberland  Fayetteville: Morales, Katharina Eloise, Nursing; Peate, Corissa Elizabeth, Nursing (RN-BSN);
  • Moore  Pinehurst: Synowiez, Teresa Monroe, Nursing (RN-BSN);
  • Richmond  Hamlet: Stubbs, Lindsay Quick, Nursing (RN-BSN);
  • Robeson  Lumberton: Locklear, Gina Burns, Nursing (RN-BSN); Young, Jamie, Nursing (RN-BSN); Maxton: Locklear, Jasmine Marie, Nursing (RN-BSN); Pembroke: Sykes, Courtney S., Pre-Nursing; St. Pauls: Altman, Jennifer Wiggins, Nursing (RN-BSN).

BACHELOR OF SOCIAL WORK

  • Bladen  White Oak: Lloyd, Bretta L., Social Work;
  • Chatham  Pittsboro: Alston, Sophia Lorraine, Social Work; Siler City: Powers, Jodie York, Social Work;
  • Columbus  Whiteville: Austin, Janet Pamela, Social Work;
  • Cumberland  Fayetteville: Bailey, Cecilia, Social Work; Larsen, Katie Lee, Social Work; McNeill, Roselia Yanet, Social Work; Ray, Kelly A., Social Work;
  • Hoke  Raeford: McDonald, Heidi Leigh, Social Work; Turner, Chanel Devon, Social Work;
  • Montgomery  Candor: McLaughlin, Bobbie Ann, Social Work;
  • Moore  Pinebluff: Adams, Ozzie D., Social Work; Cox, Rae Marie, Social Work;
  • Robeson     Fairmont: Williams, Katrina M., Social Work; Lumberton: Locklear, Melissa Carol, Social Work; Pembroke: Deese, Regina Hunt, Social Work; Red Springs: Locklear, Erica Lynn, Social Work; Rowland: Hargrove, Chante Zenell, Social Work; Shannon: Collins, Jessica Fontaine, Social Work; Locklear, Kathy, Social Work;
  • Scotland  Laurinburg: McLean, Sharonda Latisha, Social Work;
  • Wake  Raleigh: Howell, Jalayne A., Social Work;
  • Out of State Watson-Chestnut, Jasmine, Social Work. 

GRADUATE STUDIES

MASTER OF TEACHING

  • COLUMBUS Whiteville: Brown, Re Gena Myhesha, English Education: Grades 9-12;

MASTER OF ARTS

  • Caldwell  Hickory: Bentley, Joshua D., Physical Education; Sports Administration Graduate;
  • Columbus  Whiteville: Richardson, Anna Hall, English Education: 9-12;
  • Cumberland  Fayetteville: Evans, Shajana R., Art Education; K-12; McQueen, Charay Sharonda, Service Agency Counseling; Michel, Lisa Ann, Social Studies Education; Perkins, Kellie Pfaff, Art Education; K-12; Hope Mills: Mims, Cathy Marie, Art Education: K-12; Spring Lake: Newton, Olivia Ethelyn, Service Agency Counseling;
  • Hoke  Raeford: Burke, Teresa Gail, Social Studies Education;
  • Johnston  Selma: Evans, Richard Dannie, Physical Education; Sports Administration;
  • Moore  Southern Pines: Tyson, Steven J., Physical Education: Sports Administration Graduate; Vass: Karnes-Smithers, Brenda Kay, Social Studies Education; West End: Morris, Michelle P, Art Education: K-12;
  • Richmond  Rockingham: McDonald, Michael Kent, Physical Education: Exercise & Fitness;
  • Robeson  Lumberton: Glenn, Rosemarie Guarin, Service Agency Counseling; Maxton: Chavis, Kimberly Barton, Service Agency Counseling; Pembroke: Craft, Thomasania Dawn, English Education: 9-12; Freeman, Veronica Kay, Service Agency Counseling; Goins, Mary Elizabeth Sampson, Service Agency Counseling; Locklear, Cathy Lynn, Service Agency Counseling; Shannon: Locklear, Velinda Carter, Service Agency Counseling.

MASTER OF ARTS IN EDUCATION

  • Bladen  Elizabethtown: Vigari, Jessica, Elementary Ed.: K-6;
  • Columbus  Clarkton: Rogers, Areda Faye, Graduate Middle Grade Ed.: 6-9, Math;
  • Cumberland  Fayetteville: Saburro, Deborah Ruth, Elementary Ed.: K-6; Hope Mills: Kuhn, James David, School Counseling;
  • Graham  Graham: Noah, Nathaniel Brandon, Physical Education: K-12;
  • Lee  Broadway: Watson, Laura Poindexter, Reading Education;
  • Montgomery  Biscoe: Hall, Amanda Leigh, School Counseling;
  • Pitt  Greenville: Campbell, William Christopher, School Counseling;
  • Richmond  Hamlet: Blanton, Jessica Ellen, School Counseling; Campbell, Jamie Olivia, Reading Education;
  • Robeson  Fairmont: Cox, Lewis Whitney, School Counseling; Lumberton: Britt, Wendy Lynn, Middle Grade Ed.: 6-9, Math; Gonzalez, Simonee Chrischelle, Elementary Ed.: K-6;

MASTER OF PUBLIC ADMINISTRATION

  • Richmond  Ellerbe: Hunsucker Jr., Everette Grant, Public Administration: Health Administration;
  • Robeson  Lumberton: Chadwick, Ashleigh Brewer, Public Administration; Hunt, Robin Lain, Public Administration: Health Administration; Pembroke: Locklear, Edward Allison, Public Administration: Criminal Justice; Red Springs: Blue, Shereka Shelaine, Public Administration;
  • Union    Waxhaw: Mattison, James Lee, Public Administration;
  • Wake  Raleigh: Powers, Robert Davis, Public Administration: Emergency Management;

MASTER OF SCIENCE

  • Guilford  Greensboro: Saunders, Keisha Maria, Service Agency Counseling;
  • Harnett  Coats: Harris, William Bennett, Service Agency Counseling;
  • Moore  Aberdeen: Stauffer, Lauren Hope, Service Agency Counseling;
  • Robeson  Fairmont: Bullard, Rikki Venise, Service Agency Counseling;
  • Scotland  Laurinburg: Sanford-Joseph, Bettye J, Service Agency Counseling;

MASTER OF SCHOOL ADMINISTRATION

  • Cumberland  Fayetteville: Hicks, Wayne Lyrone, School Administration; Hope Mills: Suggs, Amanda C., School Administration;
  • Montgomery  Troy: Lamonds, Laurie Elam, School Administration;
  • Robeson  Lumber Bridge: Alford, Ronald Christopher, School Administration;
  • Cumberland  Fort Bragg: Gallagher, Rose Marie, English as a Second Language;