News & Events
News & Events
UNCP Home News & Events UNCP announces spring 2011 graduates
  • FONT SIZE
  • A
  • A

UNCP announces spring 2011 graduates

July 1, 2011

The following students were granted degrees during commencement ceremonies on May 6-7, 2011:

Undergraduate | Graduate

UNDERGRADUATE

Bachelor of Arts

  • Bladen Elizabethtown:  Bryant, Lakelia Sherin, Criminal Justice Tar Heel:  Johnson, Candice Lane, Philosophy & Religion
  • Brunswick Leland:  Sherwood, Kimberly Diane, Criminal Justice
  • Cabarrus Concord:  Caldwell, Kajarra, Sociology Kannapolis:  Collins, Courtney Simone, Criminal Justice Rockingham:  Witherspoon, April Marie, Spanish
  • Caldwell Granite Falls:  Bentley, Trevor Alexander, Criminal Justice
  • Carteret Newport:  Starling, Casey Scott, Criminal Justice
  • Chatham Denver:  Hall, Mary Kathryn, Criminal Justice
  • Columbus Cerro Gordo:  White, John David, Criminal Justice Whiteville:  Ellerbe, Yolanda, American Indian Studies; Sellers, Matthew F., Criminal Justice
  • Cumberland Fayetteville:  Bell, Tonynia Ammons, Sociology; Bernasconi, Stephen James, Criminal Justice; Brewington, Tony Arnese, Criminal Justice; Cuza, Gina M., History; Davis, Kayla Leann, History; DeVita, Carole Jean, History; Draughn, Lakesha Linette, Sociology; Henriquez, Sylvia Marina, Spanish; Murphy, Sarah Nicole, History; Pacheco, Keon Antonio, English; Reefer, Casey K., Criminal Justice; Schell, Victoria Lynn, Criminal Justice; Strickland, Jennifer, Sociology Hope Mills:  Larson, Megan Brooke, English
  • Forsyth Winston Salem:  Young, Bryan Lamar, Political Science
  • Franklin Louisburg:  Solares, Veronica Lee, Criminal Justice Youngsville:  Frye, Dustin Lee, History
  • Guilford Greensboro:  Lee, Gwendolyn Patricia, Sociology
  • Harnett Angier:  Altman, Gary Wayne, Criminal Justice; Bailey, Jessica Patrice, Criminal Justice Cameron:  Perez de Leon, Yanissa Claribel, English
  • Hoke Fayetteville:  Langston, Daniel Ryan, Criminal Justice Raeford:  Haigood, Frederick Edmond, Art
  • Johnston Clayton:  Fillhart, Amber Nicole, Art Kenly:  Vick, Matthew Tyler, Criminal Justice
  • Mecklenburg Charlotte:  Armstrong, Jeremy Michael, Art; Henderson, Andre Matthew, History; Knapton, Jessica A., Sociology; Lohadie, Londeke, Political Science; Mapp, Kelvin Warren, Criminal Justice; Partlow, Robert Terrell, Criminal Justice Huntersville:  Watson, Alexandria Nicole, Criminal Justice Matthews:  Cantrell, William Henry, Sociology Pineville:  Dillard, Doc Soloman, Sociology
  • Moore Cameron:  Lubeck, Stephen Andrew, Criminal Justice Carthage:  Mc Cormick, Teshauna L., Sociology Highfalls:  Pack, Sara Jane, English West End:  Bean, Matthew Thomas, History
  • Onslow Hubert:  Brown, Samantha Marie-Sue, Sociology Jacksonville:  Dagnachew, Keramilah, Criminal Justice
  • Perquimans Hertford:  Harris, Jennifer Kathleen, Social Studies Education
  • Richmond Rockingham:  Jackson, June Ava, Sociology; Patterson, Melissa Ann, Criminal Justice; Raines, Brittany Robin, Social Studies Education; Wise, Ryan Wayne, Political Science
  • Robeson Fairmont:  Hunt, Shirley Waynette, Criminal Justice; Morrow, Sean Michael, Criminal Justice Lumberton:  Carter, Shandal Lee, Sociology; Fowler, Christopher Ashley, Art; Godwin, Melanie Nichole, Sociology; Hammonds, Erma B., Sociology; Kerns, Connie McMillan, Sociology; McMillian, Consandra Macie, Sociology; Revels, Dayne P., Criminal Justice; Rice, Mark A., English; Singletary, Mary Jean, Sociology; Warsco, Alicia R., Political Science; Wormack, Kristen V., History Maxton:  Deese, Dora Juanita, Sociology Pembroke:  Burton, Kenneth Lamarr, Sociology; Demery, Bobbie Davis, Sociology; Eddleman, Charity Lynn, Sociology; Floyd, Kerry Matthew, Criminal Justice; Goodman, Kimberly Ann, English Education; Hughes, Adam, Sociology; Locklear, Charlina Nicole, Sociology; Locklear, Matthew Chase, Philosophy & Religion; Matute, Andrea Esthefani, Criminal Justice; Taylor, Stedman A., Political Science; Weber, Alexander Carl, Criminal Justice Rowland:  Bacon, Keith Albert, History; Branch, Arien Glen, Criminal Justice; Govan, Angela Jean, Sociology; Sampson, Doretha Mae, Sociology; Thompson, Marquita Latauya, Sociology St. Pauls:  Smith, Ashton Elizabeth-Ann, Sociology
  • Scotland Laurinburg:  Partida, Eleazar Lopez, Philosophy & Religion; Scott, Bobby Knox, History; Spivey, Oliver Michael, English; Woodell, Amy Michelle, Philosophy & Religion
  • Stanly Oakboro:  Hill, Tiffany Nicole, Criminal Justice
  • Surry Elkin:  Crater, Seth Douglas, History
  • Union Indian Trail:  Dilworth, Deshaun Terrel, Political Science
  • Wake Garner:  Sanders, Jessica Renee', Sociology Raleigh:  Belcher, Vanessa Ruth, Sociology
  • Wayne Goldsboro:  Skelton, Hannah Joe, Sociology
  • Out of State Diaz, Vanessa Linede, History; Eason, Elis Brock, Sociology; English, Richard Eric, Sociology; Howard, Wellington Cox, Political Science; Marbert, Kayla Elizabeth, History; Sheen, Priscilla Lynn, Political Science

Bachelor of Interdisciplinary Studies

  • Moore Aberdeen:  Scott, Selisa Carol, Criminal Justice
  • Pender Watha:  Tharrington, Madeline Kyrie, Applied Professional Studies
  • Scotland Laurinburg:  Smith, Franklin Shain, Applied Information Technology

Bachelor of Music

  • Cumberland Fayetteville:  Clemo, Emily Dawn, Music Education

Bachelor of Science

  • Alamance Burlington:  Pryer, Ashley Grace, Mass Communication Haw River:  Newby, Latasha Nicole, Exercise and Sport Science
  • Anson Lilesville:  Townsend, Letha Ann, Information Technology Wadesboro:  Jarman, Emily Lynn, Exercise and Sport Science
  • Bladen Bladenboro:  Adams, Stephanie Nicole, Psychology; Green, Kandace Powers, Biology; Morfin, Mirna V., Business Administration (online) Elizabethtown:  Guyton, Morgan, Birth-Kindergarten; Lennon, Emily Bass, Elementary Education: K-6; McDowell, Jessica, Business Administration White Oak:  Locklear, Johnathan Ross, Biotechnology
  • Brunswick Southport:  Belveal, Jennifer Dawn, Psychology
  • Cabarrus Concord:  Gray, Jessica Estelle, Business Administration Kannapolis:  Posey, Joshua Aaron, Mass Communication
  • Caldwell Granite Falls:  Hobbs, Kristen Kim, Physical Education. (K-12)
  • Chatham Bear Creek:  Kivett, Seth Parker, Exercise and Sport Science Pittsboro:  Seifts, Rachel Hannah, Psychology
  • Cleveland Cherryville:  Morales, Endira, Mass Communication Shelby:  Roseboro, Orlando Dontray, Psychology
  • Columbus Bolton:  Patrick, Maria Adrianna, Exercise and Sport Science Clarendon:  Jernigan, Steven Kim, Exercise and Sport Science Evergreen:  Cole, Jonathan Williamson, Biology Whiteville:  Bass, Chasity Nicole, Exercise and Sport Science; Campbell, Brandon Jamar, Middle Grades Education (6-9); Inman, Floyd Lane, Biology; Merritt, Charles Grant, Mass Communication
  • Craven Cove City:  Dudding, William James, Applied Physics
  • Cumberland Fayetteville:  Bacon, Veronica Antoinette, Biology; Batiste, Desmond Lamarquise, Physical Education (K-12); Bell, Marcus Edward, Psychology; Concepcion, Christopher, Computer Science; Gemelli, Neal Arthur, Special Education; Gore, Hannah Marie, Elementary Education: K-6; Griffin, Alexandra, Biology; Hummel, Jacob Daniel, Physical Education (K-12); Hunter, Allen Michael, Business Administration; Johnson, Alexandria Faith, Psychology; Maier, Megan Marie, Biology; Mauldin, Leigh Vinson, Exercise and Sport Science; Maynard, Jessica Patrice, Business Administration; Milliken, Brittany Nicole, Mass Communication; Morales, Mary Christine, Birth-Kindergarten; Sanders, Kala, Elementary Education: K-6; Scott, Allyson Donnell, Business Administration; Simmons, Amanda Marie, Biology; Slaughter, Sherwin Erwin, Biology; Taliaferro, Adrian Jessica, Biology; Terry, Manda Madisa, Business Administration; Tyree, Kristine Martha, Elementary Education: K-6; Williams, Adrian Javarious, Exercise and Sport Science Godwin:  Emanuel, Renita Mae, Exercise and Sport Science Hope Mills:  Brodnax, Dominique Akeem, Exercise and Sport Science; Cadiz, Joshua Leones, Business Administration; Ferry, Mary Kim, Accounting; Garcia, Paula Marie, Biology; Jones, Aubrie Re-nee, Physical Education (K-12); Kingsbury, Nathaniel Lane, Chemistry; Ledford, Bryce McRae, Physical Education (K-12); McLaurin, Brandon Sean, Exercise and Sport Science; Morrow, Daylen Mackenzie, Exercise and Sport Science; Pounders, Marissa Lynn, Elementary Education: K-6; Quizon, Rigoberto Maria Panado, Chemistry; Russell, Emily Nicole, Biology; Sandoval, John David, Biotechnology; Sheppard, April Naomi, Psychology; West, Pauline Ramsey, Birth-Kindergarten; Willis, Brian Spring Lake:  Rohwer, Crystal Lee, Psychology Stedman:  Fiesel, Sydnie Carol, Accounting; Moore, Katlyn Elizabeth, Exercise and Sport Science
  • Currituck Moyock:  Siddle, Emily Christine, Exercise and Sport Science Powells Point:  Scott, Lyle Bruce,, Mass Communication
  • Davidson Thomasville:  Grant, Korey William, Psychology
  • Davie Advance:  Queen, Anna Elizabeth, Biology Mocksville:  Hollifield, Aaron J., Middle Grades Education (6-9)
  • Duplin Chinquapin:  Pierson, MeRedith Allyse, Mass Communication Wallace:  Jones, Tracie Danielle, Mass Communication
  • Durham Durham:  Al-Aswadi, Eman N'Zinga, Athletic Training; Wilson, Shondria E., Health Promotion; Woods, Mahogany, Psychology
  • Guilford Greensboro:  Cruz, John Erik Narag, Athletic Training; Moore, Cameron, Health Promotion High Point:  Parker, Sesh Arthur, Exercise and Sport Science
  • Halifax Roanoke Rapids:  Rice, Brian Keith, Physical Education (K-12)
  • Harnett Cameron:  Rader, Cristi Leigh, Mass Communication Coats:  Bennett, Michael Chandler, Computer Science Dunn:  Clegg, Jeremy Derek, Exercise and Sport Science; Jones, Joshua Emanuel, Business Administration; Mc Koy, Laramie Tramon, Business Administration; Tew, Kristen Elise, Biology Lillington:  Barnes, Hancy Annastasia, Chemistry
  • Hoke Raeford:  Adams, Cassandra Z'Anne, Mathematics Education; Bacon, Natasha Alexandra, Chemistry; Cotten, Kimberly Nicole, Business Administration (online); Haley, Laura M., Psychology; Hall, Regina Juana, Business Administration; Kim-Therrell, Eunah, Accounting; Lagos, Megan Rose, Psychology; McMillan, Gloria J., Biology; Ray, Sada C., Exercise and Sport Science; Simon, Nicole Marie, Psychology
  • Iredell Mooresville:  Belk, Bethany Morgan, Business Administration Troutman:  Marshall, Lauren Danielle, Chemistry
  • Jackson Pinehurst:  Dammann, Katja, Business Administration
  • Johnston Clayton:  Payton, Kaitlin Ann, Elementary Education:K-6 Selma:  Money, Austin Monroe, Biology
  • Mecklenburg Charlotte:  Brown, Gregory Angelo, Business Administration; Clark, Jessica Lauren, Psychology; Cornwell, Erica Nicole, Business Administration; Davis, Erik Brent, Business Administration; Iluku, Cilia Mazaza, Chemistry; McPhaul, Graham Currie, Mass Communication; Monroe, Kathryn Elizabeth, Mass Communication; O'Boyle, Connor Patrick, Computer Science; Quales, Matthew Ryan, Psychology; Sanders, Jernel Odell, Mass Communication; Shoemaker, Catherine Irene, Exercise and Sport Science Indian Trail:  Harris, Joan Renee, Business Administration (online) Matthews:  Fuller, Kenya Gracriel, Biology; Yarbrough, Blake Thomas, Physical Education (K-12)
  • Moore Aberdeen:  Marquez, Drew Cameron, Science Education Cameron:  Cooper, Joanna Marie, Biology; Peterson, Peter George, Business Administration Jackson Springs:  Brown, Jarvis Arvell, Business Administration Pinebluff:  Smith, Tia Harris, Business Administration Southern Pines:  Moneymaker, Philip Keith, Business Administration West End:  Sullivan, Marie R., Business Administration Whispering Pines:  Polidori, Stephanie Lynn, Business Administration
  • Nash Rocky Mount:  Byrd, Gregory Kevin, Business Administration; Young, Andrew Philip, Biology
  • New Hanover Castle Hayne:  Gayfield, Tameka Michelle, Biology Wilmington:  Harrison, Cedric Rashaad, Mass Communication; Harrow, Jacob Austin, Business Administration; Thomas, John James, Business Administration
  • Onslow Hubert:  Dunn, Samantha Marie, Accounting; Leblanc, JaRed O'Neal, Mass Communication Jacksonville:  Daniel, Citara Kimone, Biology; Tamburo, Joseph Alihikaua, Athletic Training Midway Park:  Soetaert, Maren Elise, Athletic Training
  • Pender Burgaw:  Watson, Jr., Thomas Mitchell, Exercise and Sport Science
  • Randolph Asheboro:  Long, Jody Ann, Psychology Ramseur:  Burgess, Hayley R., Mass Communication
  • Richmond Cordova:  Wise, Raymond Andrew, Biotechnology Ellerbe:  Graham, Sanquis Unique, Health Promotion Hamlet:  Altman, Tasha Chavis, Elementary Education: K-6; Lane, Nakia Sue, Elementary Education: K-6 Rockingham:  Bowman, Melissa Louise, Psychology; Cobler, Lauren Denise, Elementary Education: K-6; Frye, Laura Ussery, Birth-Kindergarten; Hodges, Holli Cherie, Mathematics; Mills, Kayla R., Middle Grades Education (6-9); Sinclair, Cindy Lea, Psychology
  • Robeson Fairmont:  Leonard, Jessica Morgan, Elementary Education: K-6; Love, Gary Maurice, Accounting; Smith, Emily Martin, Elementary Education: K-6; Taylor, Amy Marie, Elementary Education: K-6 Lumberton:  Bell, Kazia Maria, Accounting; Britt, Brittany Nicole, Business Administration; Bryant, Joshua Thomas, Physical Education. (K-12); Bullard, Tommy, Exercise and Sport Science; Conner, Robert Marcell, Business Administration (online); Cowart, Gina M., Business Administration; Ferguson, Minnie Robinson, Birth-Kindergarten; Hall, Jerrica N., Business Administration; Hammonds, Samantha, Biology; Hayes, Sandra May, Special Education; Holland, Ginny Lynn, Biology; Jacobs, Sarah Lois, Elementary Education: K-6; Landreth, Cameron Trace, Biology; Lewis, Stephanie Breanne, Environmental Science; Locklear, Brandi Barton, Birth-Kindergarten; Locklear, Katy Helen, Elementary Education: K-6; Lovette, Leslie G., Biology; Lowe, Adam Asa, Business Administration; Mc Rae, April S., Business Administration (Online); McNeill, Stephanie Locklear, Biology; Melvin, Candace Monet, Psychology; Miller, Bryan Grant, Physical Education. (K-12); Parker, Denise Pridgen, Elementary Education: K-6; Sampson, Bridgett Kelly, Exercise and Sport Science; Sampson, Kaleh Arielle, Mass Communication; Townsend, Carlos M., Computer Science; Young-Oxendine, Hollie Beth, Biology Maxton:  Bethea, Teresa Pighet, Physical Education (K-12); Chavis, Ethan Tyler, Biology; Epps, Nicholas M., Exercise and Sport Science; Jones, Joslyn B., Biology; Norton, Brian Benjamin, Biology; Oxendine, Angela Nicole, Elementary Education: K-6; Turnmire, Jonathan Daniel, Exercise and Sport Science Pembroke:  Blue, Buddy Leonard, Middle Grades Education (6-9); Bullard, Jarrod Thomas, Biology; Carter-Hunt, Susan Nicole, Psychology; Clark, Luke L., Information Technology; Corbett, Faye S., Exercise and Sport Science; Corona, Tiffinie Leann, Biology; Dial, India N., Business Administration (Online); Emerson, Aneita Grace, Exercise and Sport Science; Godfrey, Michael Anthony, Athletic Training; Hargrove, Christopher Alonza, Exercise and Sport Science; Hunt, Erin Alexis, Biology; Hunt, Matthew David, Exercise and Sport Science; Johnson, John Allen, Exercise and Sport Science; Locklear, Melinda Carol, Biology; Lowry, William Landon, Exercise and Sport Science; Maynor, Jacqulyn Nicole, Elementary Education: K-6; Pachilis, Donald Scott, Mass Communication; Petry, Holly Lynn, Psychology; Pipkin, Jullian L., Physical Education (K-12); Strickland, Brandi Gwen, Exercise and Sport Science; Thomas, Owen James, Business Administration; Williams, Daniel Emilio, Recreation Management and Administration Red Springs:  Cooper, Jennifer Michelle, Middle Grades Education (6-9); Currie, Michael Andrew, Environmental Science; Goins, Angela Donette, Psychology; Lewis, Wilton G., Mass Communication; Locklear, Christian Orlando, Exercise and Sport Science; Rowland:  Hunt, Bethany Faith, Biology; Hunt, Nicolette Hope, Elementary Education: K-6; McRae, Rodney Bernard, Business Administration; Temple, Samantha Adrianna, Psychology Shannon:  Maynor, Ryan Michael, Biology St. Pauls:  Cain, Jennifer Marshall, Psychology
  • Rockingham Reidsville:  McLaughlin, Corrisa Shanta, Psychology
  • Rowan Salisbury:  Brassard, Kimberly Lynn, Chemistry
  • Rutherford Rutherfordton:  Moore, Leslie Dean, Biology
  • Sampson Autryville:  Maxwell, Ashley Brooke, Recreation Management and Administration
  • Scotland Laurel Hill:  Weatherman, Sarah Jayne, Computer Science Laurinburg:  Charette, Nyeree, Psychology; DeVaney, Charles Walter, Information Technology; McCain, Shawn Charles, Computer Science; Morgan, Cecily Lauren, Biology; Nabors, Charles M., Psychology; Nguyen, Toai Ellis, Biology; Read, Heather Nicole, Mass Communication
  • Union Indian Trail:  Morales, Lorenzo Luis, Athletic Training; Smith, Cory Brett, Physical Education. (K-12) Monroe:  Johnson, Preston Russell, Accounting Waxhaw:  Helms, Sarah Anne, Psychology
  • Wake Cary:  Brookwell, Morgan Leigh, Psychology; Fetch, Andrew Jeremy, Mass Communication; Lofaro, Dominick Eugene, Elementary Education: K-6 Garner:  Adams, Curtis Lee, Mass Communication; Strickland, Bruce Evan, Exercise and Sport Science Raleigh:  Mbula, Manels Mpemba, Business Administration; Onwuzurike, Obinna Izuchi, Business Administration; Sawyer, Christopher Jordan, Business Administration Rolesville:  Faulkner, Nicholas William, Biotechnology Wake Forest:  Greaves, Brittany Nichole, Biology Zebulon:  Turner, Kimberly Elizabeth, Biology
  • Wayne Goldsboro:  Grantham, Brittany Lynn, Exercise and Sport Science
  • Out of State Fiorio, Thomas James, Business Administration; Fix, Dennis Keith, Biology; Haworth, Caitlin Grace, Exercise and Sport Science; Jonsson, Brendon Michael, Athletic Training; Liu, Hui, Business Administration; McCaw, Justin Mitchell, Exercise and Sport Science; Porricelli, Thomas Martin, Accounting; Rosen, Jacklyn Michelle, Middle Grades Education (6-9); Wagner, Ian Peter, Business Administration; Wang, Haibei, Business Administration; Weakley, Russell A., Recreation Management and Administration; Wyatt, Kayloni Lashay, Mass Communication; Yang, Yi, Business Administration; Young, Rachel Brooks, Mass Communication

Bachelor of Science in Nursing

  • Columbus Chadbourn:  Monty, Amanda Rita, Nursing Tabor City:  Fowler, Kayla Beth, Nursing
  • Cumberland Fayetteville:  Mack, Aimee A., Nursing; Nixon, Shana Michele, Nursing; Suggs, Lisa A., Nursing; Sumner, William Richard, Nursing Hope Mills:  Pruner, Gail Charlene, Nursing (RN-BSN); Quizon, Pamela Marie, Nursing; Rivera Rodriguez, Alexis, Nursing
  • Hoke Raeford:  Azzone, Angela Leann, Nursing; Scott, Robert Dale, Nursing; Trost, Jessica Lynn, Nursing Shannon:  Hodgin, Elizabeth Mcneill, Nursing (RN-BSN)
  • Johnston Clayton:  Cox, Catherine E., Nursing
  • Richmond Rockingham:  Lopez, Susana, Nursing
  • Robeson Lumberton:  Green, Stacey Amele, Nursing (RN-BSN); Hammonds, Stephanie Ann, Nursing; Hardee, Cathy O., Nursing (RN-BSN); Oxendine, Tasha Nicole, Nursing; Parker, Jessica Elaine, Nursing; Walters, Ellen Joyce, Nursing (RN-BSN) Maxton:  Hardison, Crissy Lynn, Nursing Pembroke:  Locklear, Stephaine Nicole, Nursing Shannon:  Ammons, Santana Nicole, Nursing; Henderson, Cassie Lee, Nursing (RN-BSN); Henderson, Tamra Lee, Nursing; McNeill, Vivian Ann, Nursing (RN-BSN)
  • Scotland Laurel Hill:  Norton, Heather Nicole, Nursing Laurinburg:  Morgan, Catherine Michelle, Nursing (RN-BSN)
  • Stanly Raleigh:  Purvis, Kendal Lee, Nursing
  • Out of State Rondeau, Lana Kaye, Nursing (RN-BSN)

Bachelor of Social Work

  • Bladen Clarkton:  McAulay, Regan Ann, Social Work
  • Cumberland Fayetteville:  Fierce, Heather, Social Work; Godwin, Jimmy Mitchell, Social Work
  • Hoke Raeford:  Hollingsworth-Pruitt, Tara L., Social Work
  • Moore Aberdeen:  Smith, Brandi Michelle, Social Work Carthage: Welly, Shannon K., Social Work Lakeview:  McLean, Cheryl Williams, Social Work Pinehurst:  Brown, Melinda Martin, Social Work; Duthie, Tera Garner, Social Work
  • Richmond Ellerbe:  Mims, Jessica Hatcher, Social Work
  • Robeson Pembroke:  Clark, James Brent, Social Work Red Springs:  Rogers, Telina L., Social Work Shannon:  Bell, Brandy Tiara, Social Work 

GRADUATE STUDIES

Master of Arts

  • Anson Lilesville:  Pratt, Bridget Nicole, Physical Education
  • Bladen Whiteville:  Dove, Grady Russell, Physical Education
  • Cumberland Fayetteville:  Hackney, Nathan Shawn, Physical Education; Kelley, Teresa Marie, Physical Education; Lockamy, Christina Snead, Physical Education; Martin, Rashena A., Physical Education; Sey, Chambi Toumany, Physical Education; Stanley, Adonis BJ, Physical Education Hope Mills:  Privitera, Pauline, Physical Education
  • Davidson Thomasville:  Gordon, Justin Scott, Physical Education
  • Guilford High Point:  Mitchell, Wendy Funderburk, Art Education (K-12)
  • Mecklenburg Charlotte:  Mattison, Ronald Lee, Physical Education
  • Richmond Ellerbe:  Baldwin-Spencer, Jamie Michelle, English Education (9-12) Rockingham:  Ivey, Melissa Blair, Social Studies Education
  • Robeson Fairmont:  Lee, Glenda Gail, Social Studies Education Lumberton:  Locklear, Travis Allen, Mathematics Education (9-12) Pembroke:  Chavis, Robert Earl, Physical Education Red Springs:  Teague, Jenny Lynn, English Education (9-12)
  • Sampson Autryville:  Cashwell, Victoria Melissa, Physical Education
  • Scotland Gibson:  Terry, Jonathan Scott, Physical Education Laurinburg:  Smith, Leslie Grubbs, Mathematics Education (9-12); Townsend, David Lynell, English Education (9-12)
  • Union Monroe:  Rowell, Zachary Harrison, Physical Education Wingate:  Huntley, Ka'Chavis Devonna, Physical Education
  • Wake Raleigh:  Scott, Daniel Fletcher, Physical Education
  • Out of State Kroll, Matthew Gene, English Education (9-12)

Master of Arts in Education

  • Anson Peachland:  Edwards, Jillian Bowers, School Counseling
  • Bladen Bladenboro:  Sykes, Marie Nobles, Reading Education
  • Cumberland Fayetteville:  Campbell, Beverly Craft, Elementary Education: K-6 (Graduate); Hijduk, Deborah Potter, School Counseling; Morris, Tamika Lashawn, School Counseling; Thomas, Anetrica Monique, School Counseling; Watkins, Shawn Randall, Reading Education; Watkins, Stephanie Rene-DeJonge, Reading Education
  • Lee Sanford:  McIver, Latasha Terry, Reading Education
  • Richmond Hamlet:  Howell-Cranford, Laura Ann, Elementary Education: K-6 Rockingham:  Richardson, Jennifer L., Elementary Education: K-6
  • Robeson Lumberton:  Britt, Monica Hammonds, Reading Education; Carpenter, Runell Spivey, Reading Education; Gore, Kimberley Swing, Elementary Education: K-6; Hunt, Sue Ellen, School Counseling; Jones, Angela, School Counseling; Seidu, Ursula Yvette, Reading Education Maxton:  Maynor-Lambert, Heather Brooke, Middle Grades Education (6-9) Pembroke:  Worriax, Hattena, School Counseling St. Pauls:  Dillard, Jennifer Riley, Elementary Education (K-6)
  • Scotland Laurinburg:  Lloyd, Charlotte Fairley, Middle Grades Education (6-9) Wagram:  McQueen-Whitfield, Dana Latoya, School Counseling

Master of Arts in Teaching

  • Anson Polkton:  Thomas, Jacob Lynn, Physical Education (K-12)
  • Cumberland Fayetteville:  High, Stephanie S., Middle Grades Education (6-9) Hope Mills:  Cadiz, James, Physical Education (K-12) Wade:  Crockett, William Derek, Middle Grades Education (6-9)
  • Moore Pinehurst:  Zaccherio, Lawrence Peter, Physical Education (K-12)
  • Robeson Lumberton:  Oxendine, Telisha Lynn, Science Education (9-12); Wrenn, Paul Heath, Physical Education (K-12) Pembroke:  Boyd, Heather R., Graduate Middle Grade Education (6-9); Gomez, Jamie Lydia, Physical Education (K-12); Phillips, James David, English Education (9-12)

Master of Business Administration

  • Cumberland Fayetteville:  Sinclair, Terria Phyilena, Business Management
  • Lee Sanford:  Barnes, Rock Anthony, Business Management; Brown, Teresa Ann, Business Management
  • Moore Cameron:  Boyer, Brandi Lyn Stephanie, Business Management
  • New Hanover Wilmington:  Zefiretto, Anthony, Business Management
  • Robeson Lumberton:  Dickason, Susan M., Business Management; Lamm, Victor Scott, Business Management; Lowry, Lucy Maynor, Business Management; Pait, Mark Anthony, Business Management Pembroke:  Harris, Sheila Locklear, Business Management
  • Scotland Laurinburg:  Goss, Megan Mae, Business Management; McPhatter, Marlon Rafael, Business Management
  • Out of State Guo, Minhao, Business Management; Liao, Yun, Business Management

Master of Public Administration

  • Carteret Morehead City:  Lail, Wesley Todd, Public Administration
  • Craven New Bern:  Hardin, Jillian L., Public Administration
  • Cumberland Eastover:  Hubbard, David L., Public Administration Fayetteville:  Hardin, James Alex, Public Administration; Strickland, Timothy Joel, Public Administration
  • Davidson Lexington:  Rice, Sabra L., Public Administration
  • Harnett Cameron:  Cavalier, Crystal Ann, Public Administration
  • Henderson Hendersonville:  Sherrill, Denise Moreau, Public Administration
  • Mecklenburg Charlotte:  Worthey, Tracy Antoinette, Public Administration
  • Moore Pinehurst:  Snively, Krista Jane, Public Administration
  • Nash Rocky Mount:  McCall, Kevin George, Public Administration
  • Richmond Hamlet:  Sims, Glenn Allan, Public Administration
  • Robeson Lumberton:  Hardin, Brian Lee, Public Administration; Lowry, Byron Daniel, Public Administration; Tubbs, Teresa, Public Administration Maxton:  Jacobs, Dana Chavis, Public Administration Pembroke:  Locklear, Rudy T., Public Administration; Locklear, Virginia Mae Scott, Public Administration; Whisenhunt, Chase Currin, Public Administration St. Pauls:  Lowry, Rebekah Revels, Public Administration
  • Scotland Laurinburg:  Hughes, Rebecca W., Public Administration
  • Wake Apex:  Kuzdrall, Stefanie Shore, Public Administration Garner:  McManus, James Alan, Public Administration

Master of School Administration

  • Columbus Evergreen:  Leggett, Amanda Bullock, School Administration Whiteville:  Overby, Jessica Diane, School Administration
  • Cumberland Fayetteville:  Burks, Terry Lynette, School Administration; Capps, Molly Warner, School Administration; Clare-Jones, Tonia Yvett, School Administration; Crawford, Lisa Ann, School Administration; McEachern, Gemette Lashawn, School Administration; Tolbert, Sheila Garner, School Administration Wagram:  Armstrong, Michael Anthony, School Administration
  • Hoke Raeford:  Top, Catina Rena, School Administration
  • Montgomery Star:  Dunn, Teresa G., School Administration
  • Moore Pinehurst:  Hanson, Herbert Arthur, School Administration; Jackson, Daryl Namath, School Administration Southern Pines:  Cencer, Julie Marie, School Administration
  • Richmond Rockingham:  Powell, Patricia Monroe, School Administration
  • Robeson Lumberton:  Hill, Melissa Kay, School Administration; Hunt, Felicia Ann, School Administration; Maultsby, SaVon F., School Administration; Troy, Lisa Monique, School Administration; Wooten, Shanita Wendette, School Administration Maxton:  Emanuel, Elgin LaRecreatione, School Administration Pembroke:  Hamilton, Kendall LaVan, School Administration; Jones, Charles Forrest, School Administration Red Springs:  Hunt, Chad Elvington, School Administration; Livermore, June Walcott, School Administration Rowland:  Locklear, Jeri Lynn, School Administration
  • Sampson Clinton:  Bradshaw, Jeff Channing, School Administration Roseboro:  Hunt, Susan Dimock, School Administration
  • Scotland Laurinburg:  Perez, Ana Luisa, School Administration Wagram:  Henderson, Victoria Jones, School Administration
  • Out of State Murphy, Lorraine Denise, School Administration

Master of Science

  • Robeson Lumber Bridge:  Rawls, Camron Lamar, Service Agency Counseling Lumberton:  Parker, Maria Paparella, Service Agency Counseling Maxton:  Locklear, Mary Beth, Service Agency Counseling St. Pauls:  Blackman, Belinda G., Service Agency Counseling

Master of Social Work

  • Bladen Elizabethtown:  Weathers, Thomas Anthony, Social Work
  • Columbus Lake Waccamaw:  Webb, Carmellia Jean, Social Work Tabor City:  Bell, Iesha Shonta, Social Work Whiteville:  Gause, Natalie Syrease, Social Work
  • Cumberland Fayetteville:  Brown, Shane Michael, Social Work; Fehlman, Lorena, Social Work Hope Mills:  Hiracheta, Phillip, Social Work; Mabe, Stephen Aaron, Social Work
  • Harnett Dunn:  White, Amy Elizabeth, Social Work
  • Hoke Raeford:  Davis, Tameca Dashawn, Social Work; Disharoon, Louise, Social Work
  • Robeson Lumberton:  Allen, Twilla C., Social Work; Barnes, Brittany, Social Work; Chavis, Cordelia J., Social Work; Renfrow, Wanda Salters, Social Work; Torres, Shakeeta Spears, Social Work; Townsend, Louvonda Dee, Social Work Pembroke:  James, Belinda, Social Work; Locklear, Mara D., Social Work; Locklear, Ruby Bullard, Social Work Red Springs:  Campbell, Janet Marie, Social Work; Carter, Victoria Shantel, Social Work
  • Scotland Laurinburg:  Oxendine, Alicia Colette, Social Work Marston:  Gilmore, Wakeelah Tamikka, Social Work
  • Wake Raleigh:  Ganyo, KennEducationy, Social Work